Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń zmienił szkołę w klasie 4 technikum na tym samym kierunku Technik hodowli koni. W poprzedniej szkole zakończył realizację przedmiotów zawodowych. Przedmioty różnią się nieznacznie nazwami. Czy na świadectwie wpisujemy nazwy przedmiotów zawodowych z arkusza dostarczonego z poprzedniej szkoły, czy nazwy przedmiotów z naszego planu nauczania?
Na podstawie art. 44f ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2020 r., poz. 1327 ze zm., na klasyfikację końcową składają się m.in. roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych w szkole danego typu. Przepisy UoSO, ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2017 r., poz. 1700 ze zm.) nie rozstrzygają kwestii, jaką nazwę danego przedmiotu należy wpisać w świadectwie ukończenia szkoły, gdy uczeń zakończył naukę pod inną nazwą niż obowiązująca w ukończonej szkole. W takim przypadku MEN sugerował podanie aktualnej nazwy przedmiotu, czyli w sytuacji podanej w pytaniu – według planu nauczania szkoły wydającej świadectwo (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-men-w-sprawie-wypelniania-swiadectw-ukonczenia-szkoly-podstawowej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń w wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną i dostarczoną szkole opinii ma następujące wskazanie: "dyktanda i prace pisemne oceniać opisowo przez wskazanie błędów". Jak zatem odnotować ocenę w dzienniku? Czy może odnotowywać tylko fakt zaliczenia dyktanda wpisując np. "zal". Proszę o odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- N - l, wychowawca zatrudniony jest w młodzieżowym ośrodku wychowawczym - placówka nieferyjna całodobowa, w wymiarze 24 godz.tygodniowo. Czy taki nauczyciel sprawujący opiekę nocną w godz 22:00-6:00 może nie uczestniczyć w posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które odbywa się o godz. 14:30 tego samego dnia. Nauczyciel argumentuje to, tym, że jest po dyżurze nocnym i powinien mieć 11 godzin przerwy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 20-letnim stażem chorował przez pół roku (wiem, że choroba ta nie była prawdziwa). Teraz jest na urlopie dla poratowania zdrowia (wiem także, że pracuje prywatnie w tym czasie bez opłacania składek). W tej chwili nie mam dla tego nauczyciela pracy. Odszedł, mając etat 18 godzin tygodniowo. Od września 2012 r. będę miała o jedną klasę mniej. Mogę dać tej osobie etat w świetlicy, ale to jest zmiana warunków umowy z 18 na 26 godzin. Czy muszę dać tej osobie informację o tej zmianie do końca maja, czy mam czekać do 19 marca 2013 roku (wtedy kończy się tej osobie urlop zdrowotny)? Proszę również o podanie odpowiedniej podstawy prawnej. Sytuacja ta jest szczególna, ponieważ ta osoba do tej pory była dyrektorem szkoły i została zdegradowana. Urlop zdrowotny i półroczna choroba są skutkiem zmian, które dokonane zostały na stanowisku dyrektora.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest obowiązek realizacji tzw godzin karcianych w szkole w której nauczyciele są zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy . A dokładnie z systemu wynagradzania oraz zatrudniania organ prowadzący wyłączył kilka elementów, które są w Karcie Nauczyciela takie jak, urlop zdrowotny, dodatek mieszkaniowy, zmienił okres wypowiedzenia, a pozostałe zastawił. Tak wiec w szkole funkcjonują nie wszystkie zapisy KN.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, bardzo proszę o przykłady dokumentacji szkoły w związku z opinia ucznia o zindywidualizowanej ścieżce edukacyjnej. Jakie dokumenty, zgody powinny być w teczce ucznia o realizacji zindywidualizowanej ścieżki.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe