Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ponieważ zindywidualizowana ścieżka kształcenia jest fomą pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej na terenie szkoły, to podstawą prawną jej organizacji i...

PORADA PRAWNA

23 października 2019 Prawo oświatowe

Dzień dobry, bardzo proszę o przykłady dokumentacji szkoły w związku z opinia ucznia o zindywidualizowanej ścieżce edukacyjnej. Jakie dokumenty, zgody powinny być w teczce ucznia o realizacji zindywidualizowanej ścieżki.

Ponieważ zindywidualizowana ścieżka kształcenia jest fomą pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej na terenie szkoły, to podstawą prawną jej organizacji i dokumentowania jest:
 Rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 poz. 1591 z póź. zmianami) - § 12. ust 1-10
 Rozporzadzenie MEN z 5 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuń-czej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 poz. 1646 z póź.zmianami) - § 19.
Z w/w przepisów wynika, że w Indywidualnej Teczce Ucznia objętego w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia powinny znaleźć się:
 Kopia opinii PPP o potrzebie objęcia dziecka zindywidualizowaną ścieżką kształcenia
 Kopia opinii o funkcjonowaniu ucznia w szkole jaka była wystawiona - przez nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z tym uczniem - na potrzeby wydania w/w opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
 Wniosek rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zorganizowanie dla ich dziecka pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz w innych formach zaleconych w opinii PPP.
 Kopia decyzji dyrektora szkoły w sprawie ustalenia - z uwzględnieniem zaleceń z opinii PPP tygodniowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem w danym roku szkolnym – przydział godzin z poszczególnych zajęć edukacyjnych (klasa I-III) lub przedmiotów (klasa IV-VIII +szkoła ponadpodstawowa), miejsce, i czas prowadzenia zajęć zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz formy i zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z obowiązującymi zasadami organizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz innych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanych z tym uczniem, czyli jakie zajęcia, ile godzin, w jakich dniach i kto prowadzi.
 Wykaz działań, które zaplanowali nauczyciele prowadzący z uczniem zindywidualizowaną ścieżką w celu jego poprawy funkcjonowania w szkole, w tym w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających temu uczniowi funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu szkoły – tzw. dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych, w szczególności potrzeb wynikających ze stanu zdrowia.
 dokumentacja badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez szkolnych specjalistów (pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego, terapeutę pedagogicznego) – arkusze obserwacji, wywiad środowiskowy, notatki z rozmów i konsultacji z rodzicami, ankiety i testy prowadzone z uczniem, zapisy zawierające informacje o preferowanych zainteresowaniach, uzdolnieniach, incydentalnych wydarzeniach z udziałem ucznia, a także analiza wytworów uczniowskich, czyli spostrzeżenia poczynione na podstawie, np. rysunków, prac przestrzennych, pisma, testu niedokończonych zdań, tekstów tworzonych swobodnie, itd.
( nie trzyma się tutaj programów pracy z uczniem na zajęciach ze szkolnymi specjalistami, te bowiem powinny znajdować się w Dzienniku Zajęć Innych np. w dzienniku zajęć logopedycznych, zajęć usprawniających umiejętności emocjonalno-społeczne itd.)
 Pisemna ocena efektywności udzielonej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej wraz z wnioskami dotyczącymi dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia – dokonywana co najmniej raz w roku
 

Potrzebne dokumenty znajdą Państwo na portalu:

Opinia o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej ucznia

https://nadzor-pedagogiczny.pl/opinia-o-sytuacji-dydaktycznej-i-wychowawczej-ucznia/2868

Wniosek o udzielenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

https://nadzor-pedagogiczny.pl/wniosek-o-udzielenie-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej/2871

Decyzja dyrektora szkoły o udzieleniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

https://nadzor-pedagogiczny.pl/decyzja-dyrektora-szkoly-o-udzieleniu-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej/2867

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT