Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła niepubliczna, nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę na czas określony od 6 października 2018 do 30 czerwca 2019 w zadaniowym czasie pracy w wymiarze czasu pracy 5/84 w stawce godzinowej 30 zł/godz. Jak wyliczyć prawidłowo kwotę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Staż pracy powyżej 10 lat.
Nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze: 5/84 * 26 * 9/12 = 1,16 dni zaokrąglonych do 2 dni * 8 godzin = 16 godzin (art. 154 § 1 pkt 1, art. 1542 § 2, 1551 § 1, art. 1552a § 1 i 2, art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040). O ile nauczyciel w ogóle nie wykorzystał w podanym okresie urlopu wypoczynkowego, wysokość ekwiwalentu za 16 godzin jest wyliczana w następujących etapach: 1) jako średnia wynagrodzenia wypłaconego w miesiącach bezpośrednio poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu, czyli należy zsumować wypłatę wynagrodzenia z miesięcy marzec – maj oraz podzielić przez 3; 2) tę kwotę średnią miesięcznie (podstawę wymiaru ekwiwalentu) dzieli się przez współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, czyli 1,25 (20,92 * 5/84); 3) kwotę z pkt 2 mnoży się przez dobowy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na 5/84 etatu, który wynosi 0,5 godziny (5/84 * 40 / 5) i tak wylicza się ekwiwalent za 1 godzinę; 4) kwotę z pkt 3 mnoży się * 16 godzin (§ 16 ust. 1, § 18 – 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W tym roku powołano w Organie Prowadzącym Referat ds. Oświaty, w którym pracują kadrowa, księgowa oraz referent organizacyjny. Ponadto powołano stanowisko kierownika referatu z następującym zakresem obowiązków. 1. organizowanie i kierowanie praca referatu w tym określenie obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych pracowników. 2. nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp. 3. nadzór merytoryczny nad wykorzystaniem środków pieniężnych wydatkowanych przez jednostki oświatowe. 4. zatwierdzenie do wypłaty wszystkich płatności związanych z funkcjonowaniem referatu i placówek oświatowych. 5. nadzór nad prawidłową obsługą administracyjną, finansową i organizacyjną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 6. podejmowanie czynności organizacyjnych w sprawie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 7. koordynowanie polityki kadrowej prowadzonej przez dyrektora Zespołu. przygotowanie projektów składu komisji konkursowych do wyłonienia kandydatów na stanowisko dyrektora Zespołu. 8. opiniowanie i przedkładanie do zatwierdzenia wójtowi projektów organizacji roku szkolnego. 9. przygotowanie w porozumieniu z dyrektorem Zespołu projektów planów finansowych. 10. ustalenie terminów inwentaryzacji majątku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 11. określenie potrzeb i planowanie inwestycji, modernizacji i remontów obiektu Zespołu. 12. kontrola nad prawidłowym przygotowaniem Zespołu do realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 13. organizowanie sprawnego i bezpiecznego dowozu dzieci do szkoły na terenie gminy. 14. organizowanie wypoczynku dzieci w okresie ferii i wakacji. 15. współdziałanie z organami nadzoru pedagogicznego, instytucjami kulturalno-oświatowymi, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami w zakresie realizacji zadań oświatowych. 16. przygotowanie projektów uchwał Rady Gminy dotyczących działalności referatu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 17. wykonanie innych zadań oświatowych w zakresie udzielonych upoważnień lub wynikających z odrębnych przepisów. Bardzo proszę o odpowiedź, czy kierownik referatu oświaty ma tak szeroki dostęp do wszystkiego co się dzieje w szkole. Moim zdaniem połowa wyżej wymienionych zadań jest niezgodna z prawem.
- Nauczyciel jest zatrudniony na cały rok szkolny tj od 1.09.2015 do 31.08.2016. Przebywał 90 dni na zwolnieniu lekarskim (w tym 85 dni w roku 2016). Dalsze zatrudnienie nie jest przewidziane. Czy w związku z powyższym będzie mu się należała "13" za 2016 r.
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi był zatrudniony od 03.03.2014 r. do 30.06.2014 r. na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 lipca pracownik obsługi został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z powyższym: pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jeśli tak to w jakim wymiarze? Czy przysługują mu wczasy turystyczne za rok 2014 ? Czy pracownik ma prawo do podwyżki wynagrodzenia, która została przyznana przez dyrektora szkoły od 01.07.2014 r. dla pozostałych pracowników?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe