Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W tym roku powołano w Organie Prowadzącym Referat ds. Oświaty, w którym pracują kadrowa, księgowa oraz referent organizacyjny. Ponadto powołano stanowisko kierownika referatu z następującym zakresem obowiązków. 1. organizowanie i kierowanie praca referatu w tym określenie obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych pracowników. 2. nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp. 3. nadzór merytoryczny nad wykorzystaniem środków pieniężnych wydatkowanych przez jednostki oświatowe. 4. zatwierdzenie do wypłaty wszystkich płatności związanych z funkcjonowaniem referatu i placówek oświatowych. 5. nadzór nad prawidłową obsługą administracyjną, finansową i organizacyjną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 6. podejmowanie czynności organizacyjnych w sprawie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 7. koordynowanie polityki kadrowej prowadzonej przez dyrektora Zespołu. przygotowanie projektów składu komisji konkursowych do wyłonienia kandydatów na stanowisko dyrektora Zespołu. 8. opiniowanie i przedkładanie do zatwierdzenia wójtowi projektów organizacji roku szkolnego. 9. przygotowanie w porozumieniu z dyrektorem Zespołu projektów planów finansowych. 10. ustalenie terminów inwentaryzacji majątku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 11. określenie potrzeb i planowanie inwestycji, modernizacji i remontów obiektu Zespołu. 12. kontrola nad prawidłowym przygotowaniem Zespołu do realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 13. organizowanie sprawnego i bezpiecznego dowozu dzieci do szkoły na terenie gminy. 14. organizowanie wypoczynku dzieci w okresie ferii i wakacji. 15. współdziałanie z organami nadzoru pedagogicznego, instytucjami kulturalno-oświatowymi, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami w zakresie realizacji zadań oświatowych. 16. przygotowanie projektów uchwał Rady Gminy dotyczących działalności referatu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 17. wykonanie innych zadań oświatowych w zakresie udzielonych upoważnień lub wynikających z odrębnych przepisów. Bardzo proszę o odpowiedź, czy kierownik referatu oświaty ma tak szeroki dostęp do wszystkiego co się dzieje w szkole. Moim zdaniem połowa wyżej wymienionych zadań jest niezgodna z prawem.
Wymienione w pytaniu kompetencje kierownika referatu ds. oświaty organu prowadzącego wynikają z przepisów ustawy o systemie oświaty:
art. 5 ust. 7:
Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:
1) 1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
1a) zapewnienie warunków umożliwiających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży objętych kształceniem specjalnym;
2) 2) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;
3) 3) zapewnienie obsługi administracyjnej, w tym prawnej, obsługi finansowej, w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2–6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), i obsługi organizacyjnej szkoły lub placówki;
4) 4) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych.
ust. 9. W celu wykonywania zadań wymienionych w ust. 7, organy prowadzące szkoły i placówki mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek, o której mowa w ust. 7 pkt 3.
art. 34a:
1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2.W zakresie wymienionym w ust. 1 nadzorowi podlega w szczególności:
1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem;
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem zatrudniony w Szkolnym Ośrodku Wychowawczym jako nauczyciel wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej. Do tej pory moje pensum wynosiło 18 godz. w tygodniu. Z dniem 1.09.2012 r. organ prowadzący ośrodek zwiększył pensum psychologom i nauczycielom gimnastyki korekcyjnej. Dyrektor powiadomił mnie, że od września moje pensum będzie wynosić 22 godz. Wydaje mi się, że organ prowadzący przekroczył swoje uprawnienia, ponieważ nie może ustalać pensum nauczycielom - z wyjątkiem pedagoga, logopedy, psychologa. Uważam, że jako nauczyciela w-fu (prowadzącego również gimnastykę korekcyjną) obowiązuje mnie pensum w wysokości 18 godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura naboru na wolne stanowisko nauczycielskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na czas nieokreślony złożyła wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski i aktualnie przebywa na tym urlopie. Urlop macierzyński 07.03.2018 r. – 24.07.2018 r. urlop rodzicielski 25.07.2018 r. – 5.03.2019 r. po ww urlopach wnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 42 dni od 6.03.2019 r. – 16.04.2019 r.
Aktualnie nauczycielka chciałaby wrócić do pracy na pół etatu od 01.12.2018 r. i jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Jak prawidłowo wyliczyć przedłużenie urlopu rodzicielskiego w związu z powrotem do pracy na poł etatu? Proszę o szczegółowe rozpisanie dat. Proszę również o podstawę prawną.
Czy w związku z powyższym z nauczycielem należy zawrzeć nową umowę czy unormować to angażem na rok szkolny 2018/19.
Co z zaległym urlopem wypoczynkowym? (czy w tym przypadku może zostać udzielony od np. 17 czerwca 2019 do 8.09.2019 r. wtedy zostałby udzielony zaległy urlop a bezpośrednio po nim bieżący urlop w sumie 82 dni). Czy urlop wypoczynkowy musi być udzielony bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20KN z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W bieżącym roku szkolnym nauczyciel pracuje na 10/18 etatu. Czy nauczycielowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Nauczyciel wybrał sobie trzy dni, takie w których pracuje w szkole (oprócz tego jest zatrudniony na 8/18 w innej placówce). Nadmienia, że jesteśmy placówką feryjną.
- Czy powinna zostać przeprowadzona służba przygotowawcza w odniesieniu do pracownika, którego zatrudniamy na stanowisku głównego księgowego (kierownicze stanowisko urzędnicze), który wcześniej pracował na stanowisku głównego księgowego w przedsiębiorstwie komunalnym na podstawie ustawy z dn. 03.03.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U.Nr 26 poz. 306 z późniejszymi zmianami).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe