Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szanowny Ekspercie, mam wątpliwości do odpowiedzi na pytanie-Czy można przyjąć dziecko do szkoły masowej (gimnazjum, do klasy III) ze szkoły specjalnej z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (lekkie upośledzenie umysłowe) na prośbę rodziców? Tak, można. Szczegółowe warunki powinien opisywać statut szkoły . Moim zdaniem- odpowiedź brzmi-"musi".I nie statut, ale ustawa o systemie oświaty z 1991, gdzie wyraźnie jest napisane,że uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ma prawo realizować obowiązek szkolny w szkole ogólnodostępnej.Chyba to nie statut reguluje.A może ja się mylę?
Pytanie brzmiało: „czy może”, więc udzielono odpowiedzi w kontekście pytania.
Co do podstawy prawnej – statut jest podstawowym wewnątrzszkolnym dokumentem tworzonym w szkole i regulującym szczegóły ogólnych zapisów w obowiązujących aktach prawnych (wykonawczych także). Jest tworzony, aktualizowany w oparciu o przepisy i nie może być z nimi sprzeczny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy opinia o potrzebie wczesnego wspomagania dziecka wystarczy do odroczenia od obowiązku szkolnego dziecka sześcioletniego, czy musi być opinia z poradni stwierdzająca brak gotowości szkolnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do poradni wpłynął wniosek rodzica o edukację domową, natomiast ze szkoły niepublicznej informacja, że dziecko realizuje nauczanie domowe w tej szkole, a jednocześnie jest uczniem szkoły w Niemczech (posiedliśmy informację, że tam przebywa). Rodzic wraz z dzieckiem podczas okresowego pobytu w Polsce odbył wizytę w poradni w celu dopełnienia formalności i badania. Czy poradnia może wydać opinię o braku przeciwwskazań do realizacji obowiązku nauki poza szkołą, czy względy formalne (art 37 Ustawy Prawo Oświatowe) uniemożliwiają wydanie takiej opinii?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wpisać pięciolatki oraz sześciolatki do nowej księgi uczniów (MEN-I/14) oraz jak zaznaczyć drugi rok w oddziale przedszkolnym w przypadku obecnych sześciolatków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor pełni funkcję do 31.08., od 1.09. brak godzin w arkuszu, przejdzie na emeryturę.
Kto podpisuje wypowiedzenie z art. 20 KN, obecnemu dyrektorowi? Wicedyrektor, który ma już powierzenie od 01.09.? Czy organ prowadzący?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się dowiedzieć na jakiej podstawie mogę wypowiedzieć pracę nauczycielowi kontraktowemu, z którym poprzednia pani dyrektor zawarła umowę na czas nieokreślony na 9 godzin, a który pracę pełnoetatową świadczy w innej placówce oświatowej w innej gminie? Proszę także odpowiedzieć, czy temu nauczycielowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe