Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w § 21 mówi, że pracownicy szkoły lub placówki podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy, czy jeśli pracownicy mają takie szkolenie z 2016 roku to mają obowiązek ponownego szkolenia ?
Znowelizowany § 21 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm. wymaga posiadania przez pracowników niepedagogicznych przeszkolenia z pierwszej pomocy, natomiast nie reguluje zagadnienia, czy musi ono być powtarzane. W związku z tym pracownicy, którzy brali udział w szkoleniu z pierwszej pomocy w 2016 r. nie są zobowiązani do jego ponownego odbycia w związku ze zmianą regulacji, natomiast dyrektor decyduje, czy i z jaką częstotliwością uzna potrzebę ponawiania przeszkolenia w kierowanej przez niego placówce.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik przedszkola, który od 4 lat pracuje jako nauczyciel (wcześniej stanowiska niepedagogiczne) 15.10.2015 r. skończy 55 lat. Ogółem jego staż pracy wynosi 25 lat. Czy w przypadku redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2015 r. będzie mógł przejść na świadczenie przedemerytalne? Czy takie prawo nabędzie dopiero przy ewentualnej redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2016 r. ? Czy w takim przypadku obowiązują zapisy Kodeksu Pracy czy też będzie miała zastosowanie Karta Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela na stanowisku pedagoga specjalnego w szkole podstawowej. Pani ukończyła studia 5 letnie edukacji wczesnoszkolnej (nauczanie początkowe) w 1995 r. Posiada również studia podyplomowe z zakresu edukacji włączającej i integracyjnej. Czy w rozumieniu przepisem mówiącym, że „stanowisko pedagoga specjalnego może zajmować osoba, która ukończyła pięć lat studiów na kierunku pedagogika oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z edukacji włączającej, oczywiście, musi także legitymować się przygotowaniem pedagogicznym” spełnia warunki do zatrudnienia na tym stanowisku po 2026 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej:
Zastępca Dyrektora planuje zakończyć pełnienie funkcji kierowniczej z dniem 31 sierpnia i od 01 września pracować na stanowisku nauczyciela (w tej samej szkole). W dniem 01 stycznia nabywa prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego, które wykorzysta do 31 sierpnia. Na stanowisku nauczyciela prawo do urlopu nabędzie z dniem 01 stycznia następnego roku kalendarzowego.
Czy powyższe założenia są zgodne z przepisami prawa?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W grudniu 2018 r. kończę 56 lat. Posiadam wykształcenie licencjata. Pracuję w przedszkolu 37 lat. Proszę o odpowiedź czy w związku z reformą oświaty jestem zmuszona do uzupełnienia wykształcenia i uzyskania tytułu mgr? Bardzo proszę o podanie podstaw prawnych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik znalazł inną pracę pozostając nadal w zatrudnieniu z naszą firmą. Pracodawca nie wyraża zgody na odejście za porozumieniem stron (pracownik jest potrzebny na jakiś okres). W jaki (zgodny z przepisami) sposób pracownik może rozwiązać stosunek pracy z obecnym pracodawcą aby na przestrzeni 7 dni rozpocząć nową pracę (taki wymóg postawił nowy pracodawca)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe