Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela na stanowisku pedagoga specjalnego w szkole podstawowej. Pani ukończyła studia 5 letnie edukacji wczesnoszkolnej (nauczanie początkowe) w 1995 r. Posiada również studia podyplomowe z zakresu edukacji włączającej i integracyjnej. Czy w rozumieniu przepisem mówiącym, że „stanowisko pedagoga specjalnego może zajmować osoba, która ukończyła pięć lat studiów na kierunku pedagogika oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z edukacji włączającej, oczywiście, musi także legitymować się przygotowaniem pedagogicznym” spełnia warunki do zatrudnienia na tym stanowisku po 2026 r.?
Według aktualnego stanu prawnego, po dniu 31 sierpnia 2026 r. nauczycielka nie będzie miała kwalifikacji pedagoga specjalnego w szkole podstawowej. Na podstawie § 40 ust. 1 w zw. z § 4 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r. poz. 2102), do dnia 31 sierpnia 2026 r. kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga specjalnego w szkole podstawowej posiada osoba, która ukończyła studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku zgodnym (specjalności zgodnej) z zajęciami w tej szkole, ma przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej.
Nauczycielka po studiach magisterskich z edukacji wczesnoszkolnej (czyli z kwalifikacjami do pracy w szkole podstawowej), studiach podyplomowych z edukacji włączającej i z przygotowaniem pedagogicznym może zajmować stanowisko pedagoga szkolnego do dnia 31 sierpnia 2026 r., ponieważ po tym terminie wymagane jest posiadanie do pracy w szkole podstawowej ukończonych studiów wyższych w zakresie pedagogiki i dodatkowo studiów podyplomowych z pedagogiki specjalnej (§ 28 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. rozporządzenia), a w związku z tym niewystarczające będzie posiadanie ukończonych studiów z edukacji wczesnoszkolnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie w szkole podstawowej otrzymał urlop bezpłatny od 7 września 2015 do 31 stycznia 2016. Od 1 lutego nadal chce kontynuować urlop bezpłatny. Czy powinien on być udzielony do 31 sierpnia 2016r. gdyż nauczyciel nie świadcząc pracy nie uzyskał prawa do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2016? Udzielenie urlopu bezpłatnego do końca czerwca spowoduje, że skorzysta z urlopu, do którego nie nabył prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni (i godzin) urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu w przedszkolu nieferyjnym na 0,5 etatu (12,5/25), pracującemu cztery dni w tygodniu? Zakładając, że nauczyciel rozpoczyna urlop 01.07.2014 - kiedy powinien wrócić z urlopu do pracy? (do wykorzystania wszystkie przysługujące dni urlopu)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 04.09.2017 do 22.06.2018 wypłacamy "13" za 2017 rok, a następnie za 2018r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto w szkole określa zakres obowiązków pracownika wykonującego zadania z zakresu zamówień publicznych? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe