Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik przedszkola, który od 4 lat pracuje jako nauczyciel (wcześniej stanowiska niepedagogiczne) 15.10.2015 r. skończy 55 lat. Ogółem jego staż pracy wynosi 25 lat. Czy w przypadku redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2015 r. będzie mógł przejść na świadczenie przedemerytalne? Czy takie prawo nabędzie dopiero przy ewentualnej redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2016 r. ? Czy w takim przypadku obowiązują zapisy Kodeksu Pracy czy też będzie miała zastosowanie Karta Nauczyciela?
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobom wymienionym w USTAWIE z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, m.in. w przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy oraz w przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Rozwiązanie stosunku pracy z powodu redukcji etatów stanowi rozwiązanie z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Zgodnie z powyższą ustawą świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy:
- ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta oraz 60 lat – mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
- posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn (bez względu na wiek).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku 2023 Dzień Niepodległości przypadał w sobotę. Czy będąc wicedyrektorem przysługuje mi dzień wolny za święto przypadające w sobotę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole mamy zatrudnionego nauczyciela w oddziale przedszkolnym w wymiarze 2/22(nieferyjna). Pracuje w środy i piątki. Okres zatrudnienia od 15.11.2023 do 31.07.2024. Ile dni i godzin jej się należy urlop za cały okres wymienionego zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na podstawie mianowania, do końca roku szkolnego 2020/2021 jest wychowawcą klasy 3.
Od września nie mamy dla niego godzin w klasach 1–3, jedyna opcja to przeniesienie jego do Przedszkola do grupy 6-latków – jako wychowawca.
Musimy wykonać przeniesienie ze stanowiska nauczyciel szkoły na nauczyciel przedszkola i musi on wyrazić na to zgodę. Jeśli się zgadza, sporządzamy dokument przeniesienia na inne stanowisko w tej samej szkole i przy tym przeniesieniu dajemy również informację o nowych warunkach pracy (urlop 35 dni) od razu czy dopiero w sierpniu?
A co jeśli nie wyrazi zgody? Nie mamy dla niej innych godzin. Co możemy jeszcze zrobić?
w naszej szkole jest związek ZNP. Czy musimy go poinformować o przeniesieniu nauczyciela między stanowiskami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka feryjna. Pracownik podczas wakacji był na L4, wykorzystał urlop w okresie ferii zimowych (14 dni). Jest zatrudniony na czas określony do 31.08.2021 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2021 r. Czy pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent, czy urlop uzupełniający z poprzedniej umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy od roku szkolnego 2016/2017 zmieniły się wymagania co do kwalifikacji nauczycieli wychowania przedszkolnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe