Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zarówno zgoda rodzica na przetwarzanie danych osobowych dziecka, jak i zgoda pracownika na przetwarzanie jego danych musi zostać złożona dobrowolnie oraz stanowić konkretne,...

PORADA PRAWNA

10 lipca 2018 Inne

RODO - nakłada na przedszkole niepubliczne nowe obowiązki. Jak w świetle aktualnych przepisów powinna wyglądać zgoda rodzica na przetwarzanie danych osobowych jego i dziecka? Jak należy przygotować zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych pracownika placówki?

Zarówno zgoda rodzica na przetwarzanie danych osobowych dziecka, jak i zgoda pracownika na przetwarzanie jego danych musi zostać złożona dobrowolnie oraz stanowić konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym przyzwala na przetwarzanie konkretnych danych osobowych w konkretnym celu albo celach. Ponadto jeżeli zgoda ma pisemną formę, która dotyczy różnych treści, na każdy cel przetwarzania danych zgoda musi zostać odrębnie wyrażona. Zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, a o takim uprawnieniu należy poinformować rodzica lub pracownika przed pobraniem zgody np. w formularzu zgody. Wycofanie zgody musi być równie łatwe jak jej wyrażenie - art. 4 pkt 11 i art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE. L. Nr 119, s. 1).

Natomiast pracownicy nie wyrażają zgody tylko na przechowywanie ich danych osobowych, które również jest sposobem ich przetwarzania – art. 4 pkt 2 RODO. O sposobach przetwarzania decyduje pracodawca jako administrator – art. 4 pkt 7 RODO.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT