Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rada rodziców nie przeprowadziła wyborów w nowym roku szkolnym. Zostali wybrani przedstawiciele klas na zebraniach z wychowawcami, ale nie zostało zwołane zebranie rady rodziców. Rada nie opracowała swojego regulaminu działania. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły?
Rada rodziców jest organem szkoły niezależnym w swych działaniach od innych organów szkoły, jest organem autonomicznym. Przedstawiciele innych organów nie powinni wpływać na skład rady i jej działalność.
Zadaniem dyrektora szkoły lub placówki publicznej jest wyłącznie tworzenie warunków organizacyjno-administracyjnych do utworzenia i funkcjonowania rady rodziców w szkole.
Rady rodziców funkcjonują jako demokratycznie wybrany zespół przedstawicieli rodziców wszystkich uczniów szkoły, wspierający statutową działalność szkoły. Podstawą działania rady rodziców jest art. 83-83 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.), a jej funkcjonowanie normuje regulamin rady.
Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym, kadencja rady trwa 1 rok. Datę wyborów do rady dyrektor podaje do wiadomości rodziców, nauczycieli i uczniów nie później niż np. 14 dni przed terminem wyborów. Praktyka szkolna wskazuje, iż pomoc dyrektora w zakresie dostarczenia informacji na temat działalności szkoły i jej uwarunkowań jest konieczna. Rodzice powinni zostać wyposażeni w wiedzę o stanie organizacyjnym i funkcjonowaniu szkoły, jeżeli mają współuczestniczyć w procesie edukacji szkolnej. Muszą zostać poinformowani o możliwościach organizacyjno-prawnych wpływania na warunki i jakość kształcenia dzieci. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień z innymi organami szkoły, rodzice muszą poznać obiektywne uwarunkowania prawne, finansowe i organizacyjne funkcjonowania szkoły. To dyrektor szkoły decyduje, jakie dokumenty udostępni rodzicom, aby ich znajomość pozwoliła na sprawne i efektywne działanie.
Dyrektor szkoły powinien przekazać nowo wybranej radzie rodziców z następujące dokumenty związane z działalnością szkoły:
- statut szkoły,
- program wychowawczy i program profilaktyki szkoły,
- plan finansowy szkoły, zaplanowane wydatki związane z realizacją konkretnych zadań wynikających ze statutowych obowiązków,
- wewnątrzszkolne zasady oceniania,
- regulamin pracy rady pedagogicznej.
Ponadto rada rodziców powinna przejąć dotychczasową dokumentację ustępującej rady: protokoły, regulamin rady rodziców, plan pracy, plan finansowy wraz z dokumentacją finansową, rejestr uchwał itd.
Jedyne, co może zrobić dyrektor to zorganizować spotkanie z wybranymi do rady rodziców rodzicami i przekazać im dokumenty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności, a jakie następnie gdy dochodzi do sytuacji że rodzice żądają usunięcia z listy uczniów(przedszkole) jednego z dzieci z powodu jego agresywnego zachowania? Zaznaczę ,że rodzice są zdesperowani i za wszelką cenę chcą się "pozbyć" dziecka z przedszkola.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, jak mam postąpić w sytuacji, gdy dwoje skłóconych rodziców w trakcie rozwodu podaje sprzeczne informacje na temat zgody na uczęszczanie 5-letniej córki do przedszkola. Matka chce, aby córka przychodziła do przedszkola, i ją przyprowadza, a ojciec mailem poinformował mnie, że wycofuje zgodę na przychodzenie dziecka do przedszkola w czasie pandemii. Dziecko jest przyjmowane, gdy przyprowadza je matka (czy powinnam odmówić przyjęcia go do przedszkola i odesłać do domu?), a ojciec mailowo wyraża pretensje do mnie i grozi odpowiedzialnością, jeśli córka zachoruje na COVID-19. Dodam, że w sprawie konfliktu rodziców i ich walki ze sobą skierowałam już wniosek o wgląd w sytuację tej rodziny do sądu rodzinnego – na razie bez żadnych skutków ani odpowiedzi.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ojciec pełnoletniej uczennicy chciałby uzyskać informacje o jej frekwencji i postępach w nauce. Owy pan nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, jest po rozwodzie, regularnie płaci bardzo wysokie świadczenie alimentacyjne. Niestety córka nie wyraziła zgody na informowanie ojca o postępach w nauce dlatego jako szkoła nie zgodziliśmy się na wydanie takiego dokumentu. Czy istnieje jakiś przepis, który umożliwiłby nam udostępnienie informacji o córce mimo braku jej zgody?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej na bazie, której stworzony zostanie szkolny regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy (uwzględniający także instrukcję stanowiskową przy obsłudze komputera i drukarki).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak często w roku szkolnym należy przeprowadzić obserwacje dzieci w grupie 3,4,5 latków dwa czy trzy razy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe