Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeżeli uczennica uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej dla młodzieży (a nie do szkoły policealnej, branżowej szkoły II stopnia lub dla dorosłych), pomimo osiągnięcia...

PORADA PRAWNA

30 lipca 2020 Inne

Ojciec pełnoletniej uczennicy chciałby uzyskać informacje o jej frekwencji i postępach w nauce. Owy pan nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, jest po rozwodzie, regularnie płaci bardzo wysokie świadczenie alimentacyjne. Niestety córka nie wyraziła zgody na informowanie ojca o postępach w nauce dlatego jako szkoła nie zgodziliśmy się na wydanie takiego dokumentu. Czy istnieje jakiś przepis, który umożliwiłby nam udostępnienie informacji o córce mimo braku jej zgody?

Jeżeli uczennica uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej dla młodzieży (a nie do szkoły policealnej, branżowej szkoły II stopnia lub dla dorosłych), pomimo osiągnięcia przez nią pełnoletniości, obydwoje rodzice mają prawo zasięgania w szkole informacji o postępach w nauce jako elementu oceniania, na podstawie art. 44e ust. 2 w zw. z art. 44b ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2019 r., poz. 1481. Ani pełnoletnia uczennica, ani ww. szkoła nie mają uprawnienia do ograniczenia powyższego uprawnienia ojca, a więc szkoła dla młodzieży ma obowiązek informowania go o postępach w nauce. Natomiast powyższe prawo nie obejmuje informacji o frekwencji na zajęciach, która nie jest bezpośrednio powiązana z ocenami i postępami w nauce, w związku z tym nie należy ujawniać rodzicowi takich informacji, z uwagi na brak upoważnienia ustawowego. Rodzic w takiej sytuacji nie ma możliwości bieżącego sprawdzania obecności dziecka na zajęciach, zaś o nieobecnościach powinien mieć możliwość dowiedzenia się, gdy wpływają na postępy w nauce, oceny, klasyfikowanie i promowanie ucznia.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2020 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT