Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2016 r., poz. 800 z późn. zm. nie reguluje szczegółowo ani rodzajów świadczeń...

PORADA PRAWNA

14 listopada 2017 Inne

Dot. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Jak należy prawidłowo postąpić przy przyznawaniu zapomogi losowej i bezzwrotnej zapomogi pieniężnej? Opis sytuacji: Była pracownica zakładu (emerytka) sprawuje opiekę nad dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie synem, u którego niepełnosprawność intelektualna wystąpiła wskutek przebytej choroby zapalenia opon mózgowych. Pracownica twierdzi, iż z tego tytułu iż syn przeszedł w/w chorobę - jest to jej zdaniem zjawisko ciągłe - choroba przewlekła - należy się zapomoga losowa (z zaznaczeniem iż Pani otrzymała już zapomogę losową na skutek przebytej choroby syna). Drugim stwierdzeniem byłej pracownicy zakładu jest to iż syn jest również synem byłego - zmarłego pracownika (po zmarłym ojcu), wskutek czego syn wszedł w prawa po zmarłym pracowniku i z tego tytułu powinien korzystać jak zwykły zatrudniony lub emerytowany pracownik placówki. Informujemy jednocześnie iż syn pracownicy nie został wykluczony z regulaminu ZFŚS i może korzystać z funduszu na takich samych zasadach jak dzieci innych pracowników czyli może starać się o dofinansowanie do wypoczynku dziecka bez względu na wiek z uwagi na jego niepełnosprawność. Pytanie brzmi czy emerytowana pracownica ma rację, czyli czy może ( w jej rozumowaniu) składać zapomogę losową na siebie i na swojego syna, tak samo w przypadku zapomogi bezzwrotnej pieniężnej. Reasumując są dublowane wnioski raz w jej własnym imieniu i raz w imieniu niepełnosprawnego syna.

Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2016 r., poz. 800 z późn. zm. nie reguluje szczegółowo ani rodzajów świadczeń socjalnych, jakie przysługują z ZFŚŚ, ani warunków, jakie należy spełnić, aby z nich skorzystać. Zasady te szczegółowo samodzielnie określa każdy pracodawca w regulaminie ZFŚS, a ponieważ przyznanie świadczeń zależy od sytuacji życiowej, rodzinnej i majątkowej osoby uprawnionej, regulamin nie może wykluczać poszczególnych grup osób uprawnionych od skorzystania z poszczególnych świadczeń (art. 8 ust. 1 i 2 ww. ustawy). W związku z tym jeśli dany pracodawca przyznaje zapomogi losowe lub bezzwrotne zapomogi pieniężne, każda z osób uprawnionych (emeryt, członek rodziny byłego pracownika) może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia dla siebie, a jego udzielenie jest uzależnione od spełnienia przez wnioskodawcę kryterium socjalnego, z uwzględnieniem treści regulaminu ZFŚS (w tym np. jednorazowości świadczenia dla danej osoby). W związku z tym emerytka, jeśli jest przedstawicielem syna, formalnie może o dany rodzaj świadczenia ubiegać się zarówno dla siebie, jak i dla niego, ale pracodawca ustala, jaka jest sytuacja socjalna każdej z uprawnionych osób, w tym uwzględniając wpływ wcześniej udzielonego świadczenia jednej z osób z gospodarstwa domowego, co może wpływać na odmowę wypłacenia takiego samego świadczenia drugiej osobie. Osoby uprawnione nie mają roszczenia o przyznanie danego świadczenia – mogą skutecznie domagać się np. wypłaty świadczenia pieniężnego dopiero, jak pracodawca im je przyzna, a zaniecha wypłacenia (art. 10 ww. ustawy).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT