Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Negatywny wpływ gołębi sąsiada w tym wypadku można potraktować jako immisje materialne, czyli przenikanie i oddziaływanie na nieruchomość różnych czynników, między...

PORADA PRAWNA

29 lipca 2019 Inne

Mam problem z gołębiami właściciela który sąsiaduje z halą sportowa szkoły. Hala jest pokryta blachą trapezową. Na dachu i na obróbkach blacharskich ścian zasiada około 80 szt. gołębi. Jest problem z utrzymaniem czystości na opasce odwadniającej hale, a szczególnie ubolewam nad blachą. Odchody gołębi są żrące i wywołują korozje na blasze. Nasze prośby o zmniejszenie liczby gołębi są ignorowane przez sąsiada. Dodam ,że działka sąsiada graniczy bezpośrednio z działką szkolną, a budynek, w którym przebywają gołębie jest oddalony od granicy o 2 m. Proszę o pomoc w przedstawionym problemie. Czy jest podstawa prawna, aby wymóc likwidacje ptaków?

Negatywny wpływ gołębi sąsiada w tym wypadku można potraktować jako immisje materialne, czyli przenikanie i oddziaływanie na nieruchomość różnych czynników, między innymi zwierząt z nieruchomości z nią sąsiadującą. Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z 28.12.1979 r. (III CRN 249/79, OSNCP Nr 7-8/1980, poz. 144). Wyrok ten dotyczył sytuacji urządzania i prowadzenia pasieki na sąsiedniej nieruchomości, czego skutkiem może być w niektórych okolicznościach działanie, które zakłóca korzystanie z działki sąsiedniej. Oczywiście rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego można przenieść na grunt oddziaływania gołębi na działkę sąsiednią, poprzez siadanie na dachu hali sportowej.
Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 1145). Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Immisje to instytucja uregulowana w prawie cywilnym . W takim wypadku przysługuje możliwość przedsądowego wezwania do zaprzestania naruszeń oraz usunięcia szkód powstałych wynikłych z przemieszczaniem się gołębi i siadaniem ich na dachu hali sportowej. W przypadku braku polubownego załatwienia sprawy można wytoczyć powództwo cywilne z tym samym żądaniem.
Ponadto powyższą sytuację można rozpatrzeć pod kątem prawa budowlanego, tj. w zakresie odległości budynku, w którym przebywają gołębie (gołębnika) od nieruchomości sąsiedniej, która wynosi 2 m. W tym wypadku należy odnieść do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2018, poz. 1422).
Zgodnie z § 12 w/w Rozporządzenia, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
W takim wypadku jeśli budynek nie spełnia powyższych wymogów, należy zwrócić się do Powiatowego Inspektora Budowlanego o rozpatrzenie sprawy.
Natomiast jeśli chodzi o możliwość reakcji na ten problem organów ścigania, można rozpatrzyć powyższą problematykę pod kątem prawa wykroczeń. W kodeksie wykroczeń (ustawa z dnia 20 maja 1971 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 821 z późniejszymi zmianami), przewidziano w art. 144 § 1 odpowiedzialność osoby za dopuszczenie do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem terenach przeznaczonych do użytku publicznego, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
W takim wypadku należy powiadomić Policję, która może nałożyć mandat karny przewidziany w granicach w art. 144 § 1 kw, bądź skieruje sprawę do sądu, gdzie zostanie rozstrzygnięta w postępowaniu wykroczeniowym.
Istnieje także możliwość zwrócenia się do Straży Miejskiej lub Gminnej o pomoc, albowiem w uchwale Rady Miasta dotyczącej stosunków sąsiedzkich, która może przewidywać konieczność wyrażenia zgody na budowę gołębnika oraz hodowlę gołębi na sąsiedniej nieruchomości.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT