Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie odnośnie głównej księgowej. W mojej szkole zatrudniona jest główna księgowa na cały etat. Czy mam prawny obowiązek zatrudniania w szkole księgowej płacowej (odpowiedzialnej za liczenie i wypłatę wynagrodzeń). Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna?
Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych, główny księgowy wykonuje obowiązki i ponosi odpowiedzialność w zakresie:
1) prowadzenia rachunkowości jednostki;
2) wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi;
3) dokonywania wstępnej kontroli:
a) zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,
b) kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.
Zasadniczo więc, główny księgowy nie powinien dokonywać tych samych czynności, których prawidłowość kontroluje. W praktyce jednak, w przypadku małych jednostek, często osobą, która wykonuje czynności płacowe jest główny księgowy lub inny pracownik administracyjny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ma podpisaną umowę na czas nieokreślony przez mianowanie, posiada kwalifikacje do nauczania przyrody i edukacji wczesnoszkolnej, umowę w szkole ma podpisaną na stanowisko nauczyciela. Uczył przyrody, ale po roku urlopu dla poratowania zdrowia wrócił do pracy na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy dyrektor ma prawo wyznaczyć mu pracę w edukacji wczesnoszkolnej, skoro wcześniej pracował jako nauczyciel przyrody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny zatrudniony na zastępstwo do 10 lipca 2015 r. przez ostatnie 2 miesiące przebywa na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu będzie przebywał do końca trwania umowy). W związku ze zwolnieniem lekarskim pracownik nie wykorzystał urlopu mu należnego 21 dni (w tym 5 dni z poprzedniego roku). Jak prawidłowo zapisać to w pkt. 4 świadectwa pracy. Należy wpisać tam tylko urlop wypoczynkowy za 2015 czy sumę urlopów za 2014 i 2015 r. czyli np. wypłacono ekwiwalent za 21 dni urlopu czy zapis powinien być w brzmieniu wypłacono ekwiwalent za 16 dni urlopu? Mam jeszcze jedno pytanie jak prawidłowo powinien brzmieć zapis w świadectwie pracy ad. pkt.4 pdpkt 4) „był niezdolny do pracy przez okres”: wpisujemy tu wszystkie dni zwolnienia w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy czy tylko te od kiedy przeszedł pod ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może prosić o wydanie z teczki akt osobowych informacji o dodatkowych kwalifikacjach, które ukończył za własne środki finansowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Zwolniłam dyscyplinarnie nauczyciela. Nie stawiał się do pracy od 18 maja do 23 maja 2023 r., nie kontaktował się ze szkołą. Umowa została wypowiedziana z dniem 22 maja i wysłana pocztą za potwierdzeniem odbioru. W dniu 25 maja 2023 r. za okres 24-29 maja 2023 r. do szkoły wpłynęło zwolnienie lekarskie od lekarza psychiatry, ale nie ma kodu choroby. Następne wpłynęło zwolnienie lekarskie za okres 30 maja – 2 czerwca 2023 r. wystawione 29 maja 2023 r. przez lekarza rodzinnego. Następne zwolnienie wystawiono 31 maja 2023 r. przez lekarza psychiatrę za okres 18-23 maja 2023 r. (opieka nad mężem). Czy te zwolnienia mają wpływ na zwolnienie dyscyplinarne, wysłane 22 maja 2023 r., które pracownik odebrał 29 maja 2023 r.? Pracownik zadzwonił 22 maja 2023 r. wieczorem i był pod wpływem alkoholu co potwierdził. Rozmowa się na tym zakończyła.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe