Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma podpisaną umowę na czas nieokreślony przez mianowanie, posiada kwalifikacje do nauczania przyrody i edukacji wczesnoszkolnej, umowę w szkole ma podpisaną na stanowisko nauczyciela. Uczył przyrody, ale po roku urlopu dla poratowania zdrowia wrócił do pracy na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy dyrektor ma prawo wyznaczyć mu pracę w edukacji wczesnoszkolnej, skoro wcześniej pracował jako nauczyciel przyrody?
Jeżeli nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacji wczesnoszkolnej, można dokonać takiego przydziału po jego powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia. Stanowisko, jakie w tej chwili zajmuje nauczyciel to po prostu "nauczyciel", w jego określeniu nie ma znaczenia nauczany przedmiot (por. art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Zmiana stanowiska, nawet w tej samej szkole, wymagałaby zgody nauczyciela (art. 18 KN). W tym przypadku nie mamy do czynienia z taką zmianą. Gdyby nauczycielowi zaproponowano np. stanowisko wychowawcy świetlicy, nauczyciela-bibliotekarza, pedagoga szkolnego itp. byłaby to zmiana stanowiska. Z kolei zmiana nauczanego przedmiotu to nie to samo co zmiana stanowiska. Jeżeli nauczyciel długo nie nauczał już danego przedmiotu, zmiana taka powinna nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach (zmniejszenie liczby uczniów, a tym samym godzin, zmiana planów nauczania, itp.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku na mocy porozumienia stron ulega rozwiązaniu stosunek pracy z wicedyrektorem szkoły, który nadzoruje warsztaty szkolne. Zgodnie z zakresem obowiązków odpowiedzialny jest przed dyrektorem Centrum, radą pedagogiczną, organem sprawującym nadzór pedagogiczny i organem prowadzącym placówkę za wyposażenie materialne placówki podczas pełnienia przez siebie funkcji zastępcy dyrektora oraz podczas bieżącego nadzoru nad placówką. W związku z powyższym proszę o odpowiedź w jaki sposób należy poprawnie rozliczyć odchodzącego wicedyrektora szkoły, czy można przeprowadzić inwentaryzację cząstkową majątku?
- W związku z podwyżką dla nauczycieli ogłoszoną przez MEN ile od września 2019 roku może wynieść maksymalne wynagrodzenie dyrektora niepublicznej placówki oświatowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum rozpocznie pracę od 1.09.2017 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w tej samej gminie / gimnazjum nie będzie „wchłonięte” przez naszą placówkę/. Jest on nauczycielem dyplomowanym z tytułem mgr geologii; dyrektor gimnazjum uznał kierunek studiów za zbliżony do nauczania geografii decyzją z dnia 01.09.2000 r. Czy nauczyciel zmieniając miejsce pracy / nowa umowa o pracę/ nadal posiada wymagane kwalifikacje do geografii?
- Czy dyrektor musi udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi, który został wybrany na radnego do powiatu? W aktualnych wyborach nauczyciel został wybrany na radnego do powiatu. Obecnie jest na urlopie ojcowskim do końca listopada. Podobno nie chce wrócić do pracy tylko wystąpić o urlop bezpłatny na cztery lata. Nie jest pracownikiem starostwa powiatowego, nie pełni tam funkcji kierowniczej. Uważa jednak, że dyrektor szkoły jest zobowiązany do udzielenia mu urlopu bezpłatnego. Czy ma rację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik gospodarczy ukończył studia licencjackie i ma rok stażu pracy. Ile dni przysługuje mu urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe