Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
Za zgodą nauczyciela można jemu czasowo zwiększyć wymiar zatrudnienia w związku z zamiarem przydzielenia większej liczby godzin w czasie egzaminu gimnazjalnego - art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, które są realizowane ponad pełen wymiar pensum - art. 35 ust. 2 KN. Natomiast na podstawie art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 151 § 1 pkt 2 KP, dyrektor może zobowiązać nauczyciela niepełnoetatowego do pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy. Co do zasady pracownik nie powinien odmawiać wykonania dodatkowej pracy, zgodnej z potrzebami pracodawcy, ponieważ może narazić się nawet na odpowiedzialność dyscyplinarną - art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 KN. Z tym, że z uwagi na realizowanie zadań tylko na część etatu w danej szkole, nauczyciel może jakimiś obiektywnymi okolicznościami usprawiedliwić brak możliwości udziału w egzaminie gimnazjalnym z uwagi np. na kolizję z zaplanowaną wcześniej pracą w innej jednostce oświatowej, tak samo jak usprawiedliwia się każdą inną nieobecność w pracy - § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 1632. Każdy przypadek ewentualnej odmowy należy więc rozpatrywać indywidualnie. Jeśli natomiast nauczyciel wykona dodatkową pracę, jest uprawniony do wynagrodzenia za pracę, a w zależności od treści umowy o pracę, może być także uprawniony do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych - art. 80 i art. 151 § 5 KP. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jeśli w umowie nie zostanie określona taka liczba, od 9 - tej godziny pracy w danym dniu należy oprócz wynagrodzenia wypłacić także dodatek - wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2014 r., I PK 249/13, OSNP 2015/9/121..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam następujące pytania względem urlopu wypoczynkowego nauczycieli edukacji przedszkolnej ("zerówka" w szkole podstawowej), którym przysługuje 35 dni urlopu:
1. Jaki wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym (w podziale na rok 2017 i 2018) przysługuje nauczycielowi, który rozpoczął w naszej placówce pracę (został zatrudniony) 1.09.2017 na zastępstwo do 17.04.2018?
2. Jaki (i czy w ogóle) wymiar urlopu przysługuje w danym roku kalendarzowym 2017 nauczycielowi, który do 31.08.2017 był kierownikiem świetlicy (wykorzystał urlop zgodnie z art. 64 ust. 1 KN), a od 01.09.2017 jest nauczycielem "zerówki"?
3. Nauczyciel (wspomagający) edukacji przedszkolnej do 31.08.2017 r. wykorzystał urlop w ilości 30 dni. Od 1 września nie jest już nauczycielem edukacji przedszkolnej, a klas I-VII - w tej sytuacji należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 5 dni urlopu?
4. Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego (po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim za 2016 rok) 18.04.2018, od 1.09.2018 będzie nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) - jaki przysługuje mu wymiar urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy: czy zastępca dyrektora ds. edukacji, który prowadzi również zajęcia edukacyjne zgodnie z planem powinien mieć wpisane w umowie, że jest zastępcą dyrektora ds. edukacji i nauczycielem? Czy wystarczy tylko zastępca dyrektora ds. edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się dowiedzieć jakie są procedury postępowania w przypadku gdy zostanie odwołany dyrektor placówki na jak długo zastępuje go v-ce dyrektor i czy od września pełni obowiązki nadal czy jest konkurs na nowego dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Proszę o informację jak powinien postąpić dyrektor szkoły w następującej sytuacji. Brakuje w szkole nauczycieli religii. Dwie nauczycielki zatrudnione obecnie w szkole (edukacja wczesnoszkolna, świetlica) są w trakcie studiów podyplomowych teologicznych (ukończony I rok). Obie nauczycielki otrzymały misję do nauczania religii w szkole od Biskupa. Formalnie jednak nie posiadają kwalifikacji. Kurator jednak wydaje zgodę na ZATRUDNIENIE bez kwalifikacji. W tym przypadku nie może wydać takiej zgody, gdyż nauczycielki są już zatrudnione w tej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może nakazać nauczycielom pełnienie stałego dyżuru na spotkania z rodzicami ... np. 1 godz. w tygodniu? Jeśli tak to na jakie przepisy się może powołać? Jak to unormować w szkole?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe