Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Za zgodą nauczyciela można jemu czasowo zwiększyć wymiar zatrudnienia w związku z zamiarem przydzielenia większej liczby godzin w czasie egzaminu gimnazjalnego - art. 29 §...

PORADA PRAWNA

Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.

Za zgodą nauczyciela można jemu czasowo zwiększyć wymiar zatrudnienia w związku z zamiarem przydzielenia większej liczby godzin w czasie egzaminu gimnazjalnego - art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, które są realizowane ponad pełen wymiar pensum - art. 35 ust. 2 KN. Natomiast na podstawie art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 151 § 1 pkt 2 KP, dyrektor może zobowiązać nauczyciela niepełnoetatowego do pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy. Co do zasady pracownik nie powinien odmawiać wykonania dodatkowej pracy, zgodnej z potrzebami pracodawcy, ponieważ może narazić się nawet na odpowiedzialność dyscyplinarną - art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 KN. Z tym, że z uwagi na realizowanie zadań tylko na część etatu w danej szkole, nauczyciel może jakimiś obiektywnymi okolicznościami usprawiedliwić brak możliwości udziału w egzaminie gimnazjalnym z uwagi np. na kolizję z zaplanowaną wcześniej pracą w innej jednostce oświatowej, tak samo jak usprawiedliwia się każdą inną nieobecność w pracy - § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 1632. Każdy przypadek ewentualnej odmowy należy więc rozpatrywać indywidualnie. Jeśli natomiast nauczyciel wykona dodatkową pracę, jest uprawniony do wynagrodzenia za pracę, a w zależności od treści umowy o pracę, może być także uprawniony do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych - art. 80 i art. 151 § 5 KP. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jeśli w umowie nie zostanie określona taka liczba, od 9 - tej godziny pracy w danym dniu należy oprócz wynagrodzenia wypłacić także dodatek - wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2014 r., I PK 249/13, OSNP 2015/9/121..

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT