Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy nauczyciela fizjoterapeuty zatrudnionego w OREW. Od 20 lat pracuje w placówce, jest nauczycielem bez awansu, w systemie informacji oświatowej wskazany jest na pół etatu jako nauczyciel wychowania fizycznego. Czy może być nauczycielem bez awansu? Czy nauczyciel z przygotowaniem pedagogicznym i magistrem z fizjoterapii, zatrudniony w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym musi mieć ukończoną oligofrenopedagogikę?
W przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli, czyli rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r., poz. 2102) nie wymienia się fizjoterapeuty.
Zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2023 r., poz. 1213 z późn. zm.) fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, którego zadaniem i celem jest odpowiednia diagnostyka i nieinwazyjne leczenie schorzeń związanych głównie z układem ruchu.
Wymieniony w pytaniu fizjoterapeuta nie musi posiadać przygotowania pedagogicznego i ukończonej oligofrenopedagogiki aby prowadzić zajęcia z dziećmi, wówczas nie pracuje jako nauczyciel.
Uważam, że jeżeli nie posiada kwalifikacji do wychowania fizycznego (w pytaniu wymienione jako jego stanowisko) to nie może realizować awansu zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację w następującej kwestii:
Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2010 r. Dnia 31.08.2012 r. nastąpiło rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem - na podst. art. 27 KN brak godzin
Od 1 września 2012 r. nauczyciel podjął pracę w innej szkole i tam kontynuował staż, bez przedłożenia nowemu dyrektorowi oceny za okres dotychczas odbytego stażu (w poprzedniej szkole nauczycielka nie złożyła sprawozdania z 2-letniego stażu, ani też nie ubiegała się o ocenę). Zrobiła to złośliwie ze względu na jej konflikt z radą pedag.
Nowy dyrektor dopuścił ją do kontynuacji stażu i nie dopominał się o jej ocenę cząstkową.
W kwietniu 2013 r. dyrektor nowej szkoły wystąpił z pisemną prośba do poprzedniego dyrektora o cząstkową ocenę nauczycielki.
Dyrektor poprzedniej szkoły odpowiedział, iż nauczyciel dotychczas nie wykazał zainteresowania oceną cząstkową, a tym samym nie przedłożył sprawozdania w określonym terminie. Ponadto napisał:" warunkiem dopuszczenia nauczyciela do kontynuacji stażu w nowej szkole, było przedłożenie nowemu dyrektorowi oceny za okres dotychczas odbytego stażu".
15 maja 2013 r. nauczyciel wystąpił z wnioskiem do poprzedniej szkoły o dokonanie oceny za czas od 01.09.2010 r. do 31.08.2012 r.
Proszę o odpowiedź na poniższe pytania.
Jak powinien postąpić dyrektor poprzedniej szkoły?
Czy wydanie oceny teraz, nie będzie potraktowane jako naruszenie przepisów prawa?
Czy dyrektor nowej szkoły mógł dopuścić nauczyciela do kontynuacji stażu, bez tzw. cząstkowej oceny?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka jest w awansie zawodowym na nauczyciela mianowanego, czy wykorzystanie przez w/w nauczycielkę urlopu uzupełniającego w ilości powyżej 30 dni wydłuży jej staż zawodowy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Spółka prowadzi dwie placówki - przedszkole i szkołę podstawową. Dyrektor przedszkola ma status nauczyciela stażysty. Nie może więc u siebie ( ze względu na sprzeczność interesów i przepisów realizować awansu w swojej placówce). Czy może go więc realizować w szkole ( w której nie jest zatrudniony, ale szkoła należy do tego samego pracodawcy). Dyrektorem szkoły jest nauczyciel dyplomowany.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy przepisy dotyczące awansu zawodowego (tj. złożenie projektu planu rozwoju zawodowego) odnoszą się do nauczyciela stażysty, który rozpoczyna pracę w szkole na zastępstwo do 30.06.2016, czy też musiałby mieć umowę do 31.08.2016?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie przedłużenia stażu z tytułu urlopu rodzicielskiego i występującego bezpośrednio przed zwolnienia ciążowego. Otóż: nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego dnia 1.09.2013 r. Planowany termin zakończenia stażu przypadał na 31 maja 2016 r. jednak: 25.04.2014 nauczycielka poszła na zwolnienie (ciąża) które trwało do 2.12.2014. Od 3.12.2014 do 10.07.2015 była na urlopie macierzyńskim, a od 11.07.2015 do 1.12.2015 była na urlopie rodzicielskim. Następnie od 2.12.2015 korzystała z zaległego urlopu wypoczynkowego do 22.12.2015. Od 3.01.2016 do 2.03.2016 przebywała na zwolnieniu z tytułu choroby. Później jeszcze wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pytanie: Czy w związku z podanymi wyżej nieobecnościami nauczycielka może kontynuować staż, czy powinna rozpocząć staż od nowa we wrześniu 2018 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe