Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania...

PORADA PRAWNA

26 marca 2020 Prawo oświatowe

Proszę o wyjaśnienie na jakiej podstawie można wypłacić godziny ponadwymiarowe w okresie zdalnego kształcenia? Komu wypłacić? Wszystkim czy tylko niektórym? Nauczyciel matematyk ma o wiele więcej do przygotowania niż nauczyciel wychowania fizycznego i co w takiej sytuacji?

Na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.), zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia nauczyciel realizuje w ramach pensum obowiązującego go przed dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia, a w przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych - w ramach godzin ponadwymiarowych. O przydzieleniu oraz liczbie godzin ponadwymiarowych decyduje dyrektor jako przełożony służbowy, zgodnie z planem finansowym i arkuszem organizacyjnym szkoły (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Sam fakt, że jeden nauczyciel prowadzi zajęcia z matematyki, a drugi z wychowania fizycznego nie przesądza jeszcze o tym, że pierwszy nauczyciel realizuje godziny ponadwymiarowe. Ponadto zasady zaliczania czasu nauki zdalnej na poczet realizacji pensum i w konsekwencji godzin ponadwymiarowych określa dyrektor (§ 7 ust. 2 ww. rozporządzenia). Jeśli dyrektor poszczególnym nauczycielom przydzielił godziny ponadwymiarowe (lub ich nie odebrał) i nauczyciele je faktycznie zrealizują zgodnie z obowiązującym rozliczeniem czasu pracy zdalnej, otrzymają wynagrodzenie za te godziny ponadwymiarowe (art. 35 ust. 3 KN, art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Z kolei jeśli któryś nauczyciel ma przydzielone godziny ponadwymiarowe, ale ich nie zrealizował zgodnie z obowiązującymi wewnętrznymi zasadami rozliczania czasu nauki zdalnej, nie ma prawa do wynagrodzenia za niewykonaną pracę. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT