Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W obecnej podstawie programowej wychowania przedszkolnego, obowiązującej od 1 września 2017 roku nie ma zapisu na temat tworzenia dla dzieci 6-letnich Indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka oraz przygotowywania Informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w klasie I. Czy oznacz to, że nauczyciele zwolnieni zostali z opracowywania tej dokumentacji? Nie ma również zapisu na temat proporcji zagospodarowania czasu (czas na zabawę, zajęcia dydaktyczne, wyjście na powietrze). Czy brak tego zapisu pozostawia nauczycielowi dowolność czasową w tym zakresie?
Jeżeli statut danego przedszkola nie wymaga opracowywania przez nauczycieli żadnego z ww. dokumentów, nauczyciele nie mają obowiązku ich tworzenia; statut powinien natomiast określać sposób planowania i dokumentowania prowadzonych obserwacji pedagogicznych, które powinny objąć zagadnienia dotyczące rozwoju dzieci (art. 102 ust. 1 pkt 12, art. 172 ust. 3 PO). Każde przedszkole decyduje, mając na względzie możliwości i potrzeby dzieci, ile czasu wymagają poszczególne aktywności dzieci do zrealizowania całej podstawy programowej, ponieważ załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz. U. z 2017 r., poz. 356 nie zawiera wytycznych w tym zakresie. W publicznym przedszkolu organizację pracy określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, na podstawie którego nauczyciel lub nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci (§ 12 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz. U. z 2017 r., poz. 649). W niepublicznym przedszkolu organizacja pracy następuje na zasadach określonych w statucie (art. 172 ust. 3 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, mam kilka pytań:
1. Czy nauczyciel, który obecnie przebywa na urlopie zdrowotnym może społecznie pomagać w pracy szkoły (od września ten nauczyciel będzie wicedyrektorem szkoły i wyraził zgodę na przyjeżdżanie do pracy)urlop zdrowotny do 26.06. Jeśli nie może to jak najlepiej rozwiązać problem?
2. Jeśli nauczyciel ma następujące zatrudnienie 10/20 jako pedagog 13/26 wychowawca świetlicy i 8/18 nauczyciel języka niemieckiego. To takiego nauczyciela obowiązuję 40h tydzień pracy czy więcej? Proszę nie publikować pytań
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoły muszą opracowywać strategię działań wychowawczych i zapobiegawczych oraz interwencyjnych wobec dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem? Jaka jest podstawa prawna? Czy rozporządzenie z 18 VIII 2015 r. dotyczące narkomanii jest aktualne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można powierzyć nauczycielowi wychowawstwo w dwóch oddziałach? Chodzi o edukację wczesnoszkolną. Czy dyrektor może pełnić funkcję wychowawcy klasy? Jeśli tak, to na jakich warunkach (zasadach, kto o tym decyduje itp.)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak definiuje się klasę wielozawodową? Czy jest w prawie określone, ile minimum zawodów musi być w klasie wielozawodowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Został nam zakwestionowany duplikat świadectwa. Jak w takim razie należy sporządzić duplikat świadectwa czterostronicowego na poddruku (szarym giloszu MEN-I/75)? Druk ten jest w formacie A4.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe