Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie, czy za dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych (6 lub 8 dni) przysługuje nauczycielom wynagrodzenie z tytułu godzin ponadwymiarowych? Są to dni wolne od zajęć dydaktycznych natomiast w tych dniach odbywają się zajęcia opiekuńcze.
Odpowiedź zależy w praktyce od brzemienia regulaminu wynagradzania nauczycieli. Prawo nauczyciela do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe budzi wiele kontrowersji, bowiem nie ma ogólnie obowiązującego aktu prawnego, który regulowałby te kwestie. Każdy organ prowadzący przyjmuje własne zasady.W niektórych uchwałach widnieje wprost zapis stanowiący, iż nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przypadające m.in. w dniach ustalonych przez dyrektora jako wolne od zajęć oraz w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (zawieszenie zajęć, wyjazd dzieci na wycieczki lub imprezy, rekolekcje, choroba dziecka nauczanego indywidualnie, czy udział w szkoleniu z polecenia dyrektora).
W regulaminie może również widnieć zapis, że za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe wynagrodzenie nie przysługuje, bez wyjątków.
Również Ministerstwo Edukacji Narodowej udzielało w tej sprawie wyjaśnień.
Stanowisko MEN
W piśmie z 19 czerwca 2009 r. w odpowiedzi na interpelację poselską (SPS – 023 – 9686/09) MEN uznało że wynagrodzenie nauczycieli za Dzień Edukacji Narodowej, rekolekcje oraz za dni rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego winno być naliczane za każdą przepracowaną godzinę ponadwymiarową. Natomiast w przypadku godzin niezrealizowanych wynagrodzenie przysługuje na mocy przepisów prawa pracy, a mianowicie przepisów regulujących kwestię gotowości pracownika do pracy (art. 81 § 1 k.p). Aby więc ustalić prawo do wynagrodzenia z powodu przestoju należy ustalić, czy nauczyciel był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących szkoły.
Natomiast 27 stycznia 2009 r., Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej (DS-WPZN-RD-400-66/09) uznał, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane, co wynika z art. 39 ust. 4 KN. Wskazuje on wyraźnie, iż składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. MEN nie znajduje uzasadnienia dla poglądu, iż wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane również wtedy, kiedy nie są faktycznie realizowane zadania wynikające z nałożonych obowiązków.
Podstawą są zapisy regulaminu wynagradzania
Dyrektor, ustalając wynagrodzenie nauczycieli za godziny ponadwymiarowe powinien w pierwszej kolejności sięgnąć do regulaminu wynagradzania i tam sprawdzić, jak to zostało uregulowane.
Nie może odmówić stosowania regulaminu powołując się na opinie, czy stanowiska MEN. Oczywiście poszkodowani nauczyciele zawsze mogą wystąpić do sądu pracy z pozwami o wypłatę wynagrodzenia z tytułu godzin ponadwymiarowych – powołując się na regulację art. 81 k.p.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nie mamy nauczyciela do zajęć doradztwa zawodowego w klasie siódmej. Czy może uczyć pedagog lub psycholog?
- Czy nauczyciel może być zatrudniony w oddziale przedszkolnym na 12,5/25 jako nauczyciel i jako pomoc nauczyciela z Kodeksu Pracy na pozostałą część etatu czyli 20 godz.?
- Katechetka jest zatrudniona na 8/18 i ma umowę do 31.08.2015r., a misję od biskupa do nauczania w szkole na czas nieokreślony. Czy można nie przedłużać z nią umowy? Czy przy zwalnianiu katechety konieczne jest cofnięcie misji kanonicznej?
- Wójt ogłosił konkurs 10 maja 2013 roku natomiast odwołał go 21 maja 2013, podając banalne powody. Czy postąpił zgodnie z prawem oświatowym? Całość do wglądu na stronie www.rzeczniow.pl w zakładce wiadomości.
- Proszę o podanie wzoru cofnięcia wypowiedzenia które zostało wręczone nauczycielce.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe