Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie czasu pracy nauczyciela-wychowawcy w internacie, który realizuje 30 godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych tzw. dziennych oraz 8 godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej.
Czas pracy nauczyciela określa art. 42 Karty Nauczyciela. Zgodnie z jego brzmieniem, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach tego czasu pracy nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7 (w przypadku wychowawcy w internacie - 30 godzin)
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Zgodnie z art. 42b KN oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17.05.2001 r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej, wychowawca w internacie może być obowiązany do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej.
Godziny wychowawcze realizowane w nocy powinny być zatem godzinami wynikającymi z pensum nauczyciela. Tygodniowy grafik zajęć należy więc tak ułożyć, aby godziny zajęć opiekuńczo-wychowawczych dziennych i nocnych w sumie zajmowały 30 godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź. Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Po tym okresie ma zamiar skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Czy przed rozpoczęciem urlopu zdrowotnego powinna wykorzystać część zaległego urlopu, czy może ten urlop wykorzystać po powrocie z rocznego urlopu zdrowotnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym półroczu godziny wdż zostały wpisane w plan klasom 3 gimnazjalnym i klasie 8 na ostatnich lekcjach tych klas. Mam już sygnał , że niemal wszyscy uczniowie, a konkretnie ich rodzice podpisują oświadczenia, że dzieci nie będą uczęszczać na te zajęcia. Czy nauczyciel (ma tylko etat) ma za te godziny płacone i jest do dyspozycji dyrekcji na np. zastępstwa?
- Czy jest konieczne wliczanie do etatu godzin indywidualnego nauczania nauczycielowi o niepełnym wymiarze zatrudnienia? Uczeń, któremu przyznano nauczanie indywidualne często ma dużą absencję w szkole. Zdarza się także, że z różnych przyczyn takie nauczanie jest przerywane, np uczeń odchodzi ze szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład, którego wchodzi oddział przedszkolny i szkoła podstawowa. Chciałabym zmienić przydziały nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej w taki sposób, by po skończeniu pracy w klasie 3 szkoły podstawowej przejmowały oddział przedszkolny. Czy mogę tak zrobić? Czy muszę uzyskać zgodę nauczycielek na takie zmiany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe