Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Stosowanie do art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć może skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowi. W czasie tego urlopu nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku wiejskiego. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określona jest w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 416 z późn. zm.).
Wynika z tego, że słusznie nie wypłacono Pani tzw. średniej urlopowej, gdyż nie korzysta Pani z urlopu wypoczynkowego.
Po zakończeniu rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, od 1 lipca 2021 r. będzie Pani przebywała na urlopie wypoczynkowym. W okresie tego urlopu, zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737- dalej rozporządzenie) pracodawca będzie wypłacał Pani wynagrodzenie urlopowe, które obejmuje: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto oraz jednorazowy dodatek uzupełniający.
Jeżeli w przyszłym roku szkolnym nie będzie miała Pani przydzielonych godzin ponadwymiarowych (co jest logiczne, bo fizycznie Pani nie będzie pracować) to do średniej nie będzie obejmować wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Ponadto, trzeba podkreślić, że średnia urlopowa Pani nie „przepadła”. Nie korzysta Pani z urlopu wypoczynkowego, a więc nie nabyła Pani do niej prawa za dni, w których przebywa Pani na urlopie dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na cały etat i pobiera pełne świadczenie socjalne zgodnie z regulaminem przysługuje również pełne świadczenie w innej szkole w której jest zatrudniony np. na 2/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik złożył wniosek o doliczenie do stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od ukończenia 16-stego roku życia, czyli od 16 marca 1996 r. do dnia założenia własnej działalności gospodarczej (28 kwietnia 2006 r.). Do wniosku dołączył oświadczenie o braku dokumentów, zeznania 2 świadków, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały, zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego przez rodziców o pow. ponad 4 ha oraz zaświadczenie, że matka pracownika była ubezpieczona w KRUS. Czy można doliczyć pracownikowi cały ten okres, jeżeli pracownik dojeżdżał do technikum (które ukończył w 2000 r.) pociągiem ok. 40 km. w jedną stronę? Czy można doliczyć wskazany okres, jeżeli w zaświadczeniu z KRUS okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu matki to 1 stycznia 1991 r. – 30 września 1996 r., 1 stycznia 1997 r. – 30 września 2004 r.? Czy ma to wpływ i czy takie zaświadczenie powinno być dołączone?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuje bardzo za odpowiedź, mam jeszcze pytanie.
Z nauczycielem pierwszą umowę w 2012r. podpisano na 9/18, a w roku
szkolnym 2016/2017 miała za zasadzie porozumienia zmniejszony wymiar
wymiar do 6/18. W jakiej wysokości wypłacamy odprawę czy z 9/18 czy z 6/18.
Z nauczycielem emerytem naszej szkoły błędnie podpisano umowę na dodatkowe godziny j.niemieckiego z organu prowadzonego (umowa została zawarta na czas niekreślony od 01.09.2012r. na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18, a powinna być na czas określony tj. na rok szkolny 2012/2013 itd w miarę przydziały godzin z organu prowadzącego). Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela ustnie 19.04.2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron (art 23 ust. 4 pkt 1 KN).Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi i jak naprawić tą sprawę (proszę o podstawę prawną)?
W szkole feryjnej rozwiązanie stosunku pracy na podstawie oświadczenia (wypowiedzenia) dyrektora jest niedopuszczalne w trakcie roku szkolnego, a jego doręczenie na podstawie art. 27 ust. 1 KN skutkowałoby rozwiązaniem stosunku pracy po upływie 3-miesięcznego wypowiedzenia dopiero w dniu 31 sierpnia 2018 r. W tej sytuacji nauczycielowi można zaproponować rozwiązanie stosunku za porozumieniem stron z przyczyn organizacyjnych (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN), zaś wskazanie w treści porozumienia jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę braku godzin dydaktycznych, czyli przyczyny wyłącznie leżącej po stronie pracodawcy, będzie uprawniało nauczyciela do odprawy z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2016 r., poz. 1474, pod warunkiem że szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W takim przypadku odprawa będzie należna w wysokości uzależnionej od stażu nauczyciela w ramach wszystkich stosunków pracy, które dotychczas miał nawiązane z daną szkołą: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat. W mniejszej szkole odprawa nie przysługuje i nie ma podstaw do jej wypłacenia, ani także „zadośćuczynienia” w innej formie. Jeśli nauczyciel nie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku szkolnego na podstawie porozumienia stron, pozostanie w zatrudnieniu, a szkoła będzie zobowiązana do wypłaty wynagrodzenia za przestój (art. 80 i art. 81 § 1 KP).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to dokumenty niezbędne, aby nauczycielowi wypłacić dodatek za trudne warunki. Jaki dokument powinien upoważniać do wypłaty dodatku za warunki uciążliwe? Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
- Nauczyciel złożył wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, staż pracy 35 lat osiągnie w dniu 1 września 2023 roku. Obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym w związku z pełnieniem funkcji senatora RP. Czy mam wypłacić nagrodę, jeśli tak co będzie podstawą naliczenia nagrody w obecnym stanie nauczyciel nie pobiera wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe