Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w sprawie dni wolnych w czasie przerw świątecznych.Wlicza się je do 54 dni wolnych a nie są urlopem więc jak za nie płacić zgodnie z prawem a nie tysiącami dziwnych komentarzy.
Dni wolne w czasie przerw świątecznych są jedynie wolne od zajęć. Nie stanowią urlopu wypoczynkowego nauczycieli, a zatem wchodzą do czasu pracy. Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W czasie wolnym od zajęć, wynikającym z organizacji roku szkolnego, nauczyciel może uzupełniać dokumentację szkolną, przygotowywać lekcje, sprawdziany, testy, sceniariusze imprez szkolnych itp., sprawdzać zeszyty, sprawdziany, wypracowania itp., czy też kształcić się we własnym zakresie.
Za te dni należy więc płacić tak samo jak za każdy inny dzień pracy.
Dni wolnych przypadających w trakcie przerw świątecznych nie wlicza się jednak do czasu przepracowanego liczonego na potrzeby sprawozdań GUS-u. W tych sprawozdaniach podaje się bowiem tylko godziny dydaktycze, wychowawcze i opiekuńcze, czyli te wchodzące w pensum nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy są przepisy regulujące wymiar etatu na stanowisku bibliotekarza w stosunku do liczby uczniów w szkole.
- 1. Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora przechodzi na emeryturę (63 lata) z dniem 28 sierpnia 2020 r., chcę go zatrudnić ponownie od 1.09.2020 r. i powierzyć, najszybciej jak to możliwe funkcję wicedyrektora. Proszę napisać, jakie procedury muszą być spełnione. Nauczyciel ma aktualną ocenę - bardzo dobrą, badania aktualne też, czy zapytanie o karalność też jest potrzebne?
2. Czy nauczyciel po wykorzystaniu rocznego urlopu rodzicielskiego może przejść na urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 2016 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony.
W roku szkolnym 2017/2018 wyraził zgodę na propozycję dyrektora - zmniejszenie zatrudnienia na 15/18.
W roku szkolnym 2018/2019 będzie zatrudniony na 4/18. W innej szkole podejmie pracę w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony.
Pytanie: Jak zgodnie z prawem nawiązać z nim umowę o pracę (nie poprzez mianowanie) na te 4/18.
Czy mogę przekształcić umowę, zmieniając warunki, czy muszę rozwiązać stosunek pracy i nawiązać na nowych zasadach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o podanie procedury powołania składu komisji konkursowej (nauczyciele i rada rodziców).Czy jest to w formie głosowania ,(ewentualnie wzór protokołu z przebiegu takiego zebrania)
dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Uprzejmie proszę o pomoc w następującej kwestii:
Nauczyciel, będący egzaminatorem OKE, poprosił o zwolnienie z zajęć w Szkole na czas wykonywania pracy egzaminatora. W sumie jest to 6 dni , w które nie będzie obecny w Szkole i nie będzie realizował przydzielonych w planie lekcji zajęć.
Czy za te dni należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie: zasadnicze i dodatki czy też zasadnicze, dodatki i godz. ponadwymiarowe?
Czy, jeśli nauczyciel będzie pracował jako egzaminator np. w Warszawie, Dyrektor powinien wystać polecenie wyjazdu służbowego?
Czy dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy nauczyciela powinno być pismo / porozumienie ze Szkoły, w której będzie pracował przy egzaminie, czy też wystarczy wydruk ze strony OKE o powołaniu do pracy w komisji?
W Ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawie o systemie oświaty widnieje zapis:
Art. 9c ust. 13:
13. Nauczyciele będący egzaminatorami albo asystentami technicznymi, o których mowa w art. 44zzzia ust. 1, biorący udział w przeprowadzaniu części praktycznej egzaminu zawodowego, której rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest wyrób lub usługa, z którymi dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zawarł umowy, o których mowa odpowiednio w ust. 10 lub 10a, są zwolnieni od pracy w szkole, placówce lub centrum, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy -Prawo oświatowe, w której są zatrudnieni, na czas niezbędny do przeprowadzenia tego egzaminu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe