Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel do 2016 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony. W roku szkolnym 2017/2018 wyraził zgodę na propozycję dyrektora - zmniejszenie zatrudnienia na 15/18. W roku szkolnym 2018/2019 będzie zatrudniony na 4/18. W innej szkole podejmie pracę w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony. Pytanie: Jak zgodnie z prawem nawiązać z nim umowę o pracę (nie poprzez mianowanie) na te 4/18. Czy mogę przekształcić umowę, zmieniając warunki, czy muszę rozwiązać stosunek pracy i nawiązać na nowych zasadach?
Stosunek pracy na podstawie mianowania charakteryzuje się zatrudnieniem w pełnym wymiarze. Jedynie w przypadku braku godzin nauczyciel może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru etatu zaproponowane przez dyrektora (takie ograniczenine obowiązuje przez 1 rok szkolny, więc nie może być sposobem na zmniejszenie etatu na stałe). Innym przypadkiem, niezwiązanym ze zmianami organizacyjnymi, jest obniżenie wymiaru czasu pracy nauczycielowi (na jego wniosek) zamiast urlopu wychowawczego. W obu przypadkach podstawa nawiązania stosunku pracy - mianowanie, nie zmienia się.
Z pytania wynika, że nauczyciel będzie zatrudniony w innej szkole na podstawie mianowania. W takim przypadku powinien być przeniesiony w trybie art. 18 Karty Nauczyciela, bez rozwiązywania stosunku pracy. Akta osobowe przekazuje się wówczas do nowej szkoły, a nauczyciela zatrudnia na nowo (zakłada się nowe akta) na podstawie umowy o pracę, w niepełnym wymiarze.
Jeżeli nauczyciel nie będzie jednak przeniesiony, to należy rozwiązać z nim stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania i zawrzeć nowy na podstawie umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna na urlop bezpłatny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wobec konieczności zmniejszenia liczby godzin nauczycielom, spowodowanej brakiem środków na wypłaty za godziny ponadwymiarowe, jest możliwe i zgodne z prawem oświatowym zatrudnienie tego samego nauczyciela na godziny na podstawie drugiej umowy o pracę.
Jaki miałoby to wpływ na dane w SIO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której od września 2017 są prowadzone oddziały II III gimnazjalne. Mam 3 nauczycieli, z którymi jestem zmuszona rozwiązać stosunek pracy.Jeden nauczyciel to nauczyciel byłego gimnazjum. Czy z nim mam rozwiązać stosunek pracy na post. art.225 Prawo oświatowe. A co z 2 nauczycielami, którzy byli i są nauczycielami SP. Jeden to nauczyciel wf, a drugi edukacji wczesnoszkolnej. Czy ich można zwolnić z art.20KN? Proszę o podstawy prawne do ich zwolnienia, a także jeśli możliwe o wzory dokumentów do przeprowadzenia zwolnień. Wiem, że wszyscy troje będą wyrażali chęć przejścia na świadczenie emerytalne. 2 kobiety ukończyły 60 lat, a mężczyzna nabył prawa do wcześniejszej. Jak mam przeprowadzić proces zwalniania, aby umożliwić im skorzystanie również (z art.88). Jakie dokumenty i w jakiej kolejności przedstawiać do podpisu. Kiedy mają złożyć wnioski o przejściu na emeryturę. Czy po złożeniu oświadczenia o odmowie przyjęcia stanu nieczynnego i moim piśmie o rozwiązaniu stosunku pracy z przyznaniem 6 miesięcznej odprawy.Jak to ma być, proszę o radę,bo im więcej czytam, tym więcej mam wątpliwości. Czy mogę rozwiązanie stosunku pracy wręczyć w kwietniu, czy są jakieś przesłanki, kiedy to trzeba robić, czy tylko ważne aby do 15 maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielkę wracającą z urlopu macierzyńskiego należy skierować na badania z zakresu medycyny pracy, mimo że poprzednio wydane zaświadczenie jest ważne do 31.08.2012r?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister pedagogiki społeczno-opiekuńczej posiadający również kwalifikacje z zakresu filologii polskiej z oligofrenopedagogiką może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach których należy stymulować rozwój emocjonalno-społeczny uczniów, uczyć rozpoznawania wyrażania i radzenia sobie z emocjami, współdziałania z rówieśnikami, a także usprawniać percepcję słuchową, wzrokową, usprawniać techniki czytania i pisania oraz rozwijać umiejętności grafomotoryczne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe