Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora przechodzi na emeryturę (63 lata) z dniem 28 sierpnia 2020 r., chcę go zatrudnić ponownie od 1.09.2020 r. i powierzyć, najszybciej jak to możliwe funkcję wicedyrektora. Proszę napisać, jakie procedury muszą być spełnione. Nauczyciel ma aktualną ocenę - bardzo dobrą, badania aktualne też, czy zapytanie o karalność też jest potrzebne? 2. Czy nauczyciel po wykorzystaniu rocznego urlopu rodzicielskiego może przejść na urlop zdrowotny?
Ad 1) Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r.. Prawo oświatowe (t.j. (Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.- dalej Prawo oświatowe) jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora powierzenia tego stanowiska dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły (o ile w szkole zgodnie ze statutem funkcjonuje) oraz rady pedagogicznej.
Wynika z tego, że aby powierzyć funkcję wicedyrektora konkretnej osobie należy jej kandydaturę przedstawić organowi prowadzącemu i Radzie Pedagogicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to jeszcze w sierpniu. W tym celu należy skierować wniosek o wydanie opinii do organu prowadzącego, w którym należy zaznaczyć, że powierzenie stanowiska wicedyrektora miałoby nastąpić z dniem 1 września 2020 r. Podobny wniosek należy przedstawić na zebraniu Rady pedagogicznej w sierpniu. Z reguły organy prowadzące do wydania opinii proszą również o załączenie opinii Rady Pedagogicznej. Z uwagi na powyższe należałoby poszczególne kroki skorelować czasowo i najpierw uzyskać opinię Rady Pedagogicznej i nawet w tym samym dniu skierować pismo do organu prowadzącego.
Oczywiście nauczyciel musi spełniać wymagania kwalifikacyjne wskazane § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r. poz. 1597 z późn. zm.). Wymagania te dotyczą :
• wykształcenie (wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny albo tytuł zawodowy licencjat, inżynier lub równorzędny oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce)
• minimalnego czteroletniego stażu pracy udokumentowanego np. świadectwem pracy;
• co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku;
• warunków zdrowotnych niezbędnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym (nie jest to „normalne” zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, ale odrębny dokument);
• ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych (nauczyciel musi złożyć oświadczenie);
• nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne (nauczyciel musi złożyć oświadczenie);
• nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (nauczyciel musi złożyć oświadczenie);
• nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego (nauczyciel musi złożyć oświadczenie);
• nie był karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi (nauczyciel musi złożyć oświadczenie);
Tych wszystkich dokumentów prawdopodobnie będzie żądał organ prowadzący do wydania opinii w przedmiocie powierzenia stanowiska wicedyrektora.
Osobną kwestią jest sprawa ponownego zatrudnienia nauczyciela. Oczywiście jest to możliwe na podstawie art. 10 ustawy a dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.). W celu zawarcia z nauczycielem kolejnej umowy o pracę należy:
• sprawdzić karalność nauczyciela karą dyscyplinarną w Systemie Informacji Oświatowej;
• sprawdzić czy nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
• nie ma konieczności uzyskania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, gdyż od zakończenia poprzedniego stosunku pracy nie minęło więcej niż 3 miesiące;
• nie ma również konieczności kierowania pracownika na badania wstępne (o ile są ważne), gdyż zostanie on zatrudniony w terminie krótszym niż 30 dni od zakończenia poprzedniego stosunku pracy u tego samego pracodawcy.
Ad 2) Zgodnie z art. 73 ustawy a dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) nauczyciel może skorzystać z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia po spełnieniu następujących wymagań:
• nauczyciel musi być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony;
• o urlop można wnioskować po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
• urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej, choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, albo na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową;
Jednorazowo wymiar urlopu nie może przekroczyć roku. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Jeżeli powyższe wymogi zostają spełnione nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż żaden przepis nie wyłącza takiej możliwości po zakończeniu urlopu rodzicielskiego.
Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie urlopu dyrektor ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu dla poratowania zdrowia w terminie w orzeczeniu wskazanym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje musi posiadać dyrektor niepublicznego przedszkola?
- Nauczycielka korzysta w roku szkolnym 2016/2017 (od 10.09.2016 do 31.08.2017) z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy można jej wypowiedzieć umowę o pracę w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia - wypowiedzenie w terminie do 31 maja 2017 r. ze skutkiem na koniec roku szkolnego 2016/2017 (31.08.2017)? Przyczyną wypowiedzenia są zmiany wynikające z mniejszego naboru do klas I (planowano otworzenie dwóch klas pierwszych, nabór przeprowadzono tylko do jednej klasy)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Proszę o odpowiedź:
I. Mamy zatrudnioną na zastępstwo za nieobecną sprzątaczkę Panią od 01.04.2016r. Na dzień dzisiejszy nieobecność będzie do 30.06.2016r. ( zwolnienie lekarskie).
Pani sprzątaczka, która jest zatrudniona na zastępstwo prosi w okresie od 16.06.2016r. do 24.06.2016r. o urlop. Na ten moment będzie miała prawo do urlopu za 2 miesiące tj. 2x2,16=4,33= 5 dni. Na 2 dni będzie prosiła o urlop bezpłatny – czy ma prawo do urlopu bezpłatnego i 5 5dni urlopu wypoczynkowego.
II. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2015r. na czas nieokreślony ( urodzona 06.05.1983r.) na podstawie mianowania ,przedłożył zaświadczenie z Gminy, że figuruje w ewidencji podatkowej od 29.10.2004r. do dnia dzisiejszego jako podatnik podatku rolnego z tytułu użytków rolnych położonych na terenie gminy o powierzchni 11,3062 ha fizycznych tj. 2.9281 ha przeliczeniowych. Czy można zaliczyć w/w okres do dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej. Czy musi przedłożyć zeznania świadków potwierdzających w/w fakt.
III. Dostałam od Państwa odpowiedź na niżej postawione pytanie. Mam jednak wątpliwość czy ten nauczyciel nie musiałby mieć zawartej z nami umowy na czas nieokreślony, żeby mieć prawo o urlopu dla poratowania zdrowia (zgodnie z art. 73 ust. 1 i ust.3 KN). Jeszcze raz proszę o odpowiedź.
Mamy zatrudnionego nauczyciela kontraktowego do 31.08.2018r. i chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2016r. W naszej szkole był zatrudniany wcześniej: 1/ 1.9.2009-31.8.2010; 2/1.9.2010-31.8.2011; 3/1.9.2011-31.8.2012; 4/1.9.2012-31.8.2013 (za nieobecnego nauczyciela); 5/1.9.2013-31.8.2014; 6/1.9.2014-31.8.2015; 7/1.9.2015-31.8.2018 (wszystkie umowy z wyjątkiem poz. 4, zostały zawarte ze względów organizacji szkoły na w/w okresy). Nauczyciel przebywał w okresach zatrudnienia razem przez 84 dni na zwolnieniu lekarskim oraz przez 10 dni na urlopie bezpłatnym. Czy te umowy były zawarte prawidłowo. Czy nauczyciel ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia i od kiedy? Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i chciałby przejść na urlop dla poratowania zdrowia od 01.09.2016r.
Nauczyciel samorządowej jednostki oświatowej może być zatrudniany na umowy o pracę na czas określony ze względu na potrzebę zastępstwa albo w razie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania i to wielokrotnie (art. 10 ust. 7 KN). Jeśli w placówce istniały i obecnie istnieją obiektywne przyczyny związane z organizacją nauczania, terminowe umowy zostały zawarte prawidłowo.
Jeżeli na podstawie wszystkich umów nauczyciel pracował w pełnym wymiarze zajęć, mając na względzie, że nieobecności w pracy nie przekroczyły 6 miesięcy, są traktowane jak okresy przepracowane, na dzień 31 sierpnia 2016 r. włącznie nauczyciel będzie miał wypracowany wymagany 7-letni staż i może skorzystać z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia od dnia 1 września 2016 r. (art. 73 ust. 1 i ust. 3 KN).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel poszedł na roczny urlop dla poratowania zdrowia w lutym 2017 r. (po feriach zimowych). Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający. Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
- Nauczycielce kończy się urlop dla poratowania zdrowia 31.03.2016r. Przyniosła zwolnienie lekarskie od lekarza prowadzącego od 30.03-12.04.2016r. Lekarz medycyny pracy nie wystawił żadnego zaświadczenia, bo nie otrzymał dokumentacji o przebiegu leczenia, a zwolnienie, o którym mowa. Nauczycielka nie wykorzystała 182 dni na zwolnienie. Czy może od 1 kwietnia przebywać na zwolnieniu lekarskim i nie przedstawiać zaświadczenia od lekarza medycyny pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe