Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w poprawnym wyliczeniu pensum dla nauczyciela z etatów o różnym tygodniowym wymiarze godzin. Nauczyciel realizuje: 20 godzin dydaktycznych (20/18) oraz 2/26 świetlicy szkolnej. Jak obliczyć jego pensum i godziny ponadwymiarowe? Proszę wskazać podstawę prawną, jeżeli brak jest umocowania w postaci uchwały rady gminy?
Podstawą prawną ustalenia pensum nauczycieli, którzy realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, jest art. 42 ust. 7 pkt. 3 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym pensum to ustala organ prowadzący.
Jeżeli zatem brak jest uchwały rady gminy w tej kwestii, proponuję zwrocić się na piśmie do organu prowadzącego o ustalenie, na podstawie powyższego przepisu, tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczyciela, o którym mowa w pytaniu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi który od 1.09.2014 r. do 31.08.2015 przebywa na urlopie zdrowotnym należny się świadczenie urlopowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór powołania na stanowisko głównego księgowego w szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- Z dniem 1.09.2021 r. zatrudnimy nauczyciela na 5/18, który pracuje w innej szkole, ale nienależącej do naszej gminy. Ten nauczyciel złożył inne świadectwa pracy na 9 lat. Czy powinniśmy żądać od niego informacji, gdzie pracuje i w jakim wymiarze, czy na podstawie złożonych świadectw pracy wypłacać dodatek stażowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy prezes zarządu spółki będącej organem prowadzącym dla szkoły niepublicznej może być jednocześnie zastępcą dyrektora tej szkoły i jeśli tak, to czy może być zatrudniony na podstawie umowy zlecenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe