Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1.09.2021 r. zatrudnimy nauczyciela na 5/18, który pracuje w innej szkole, ale nienależącej do naszej gminy. Ten nauczyciel złożył inne świadectwa pracy na 9 lat. Czy powinniśmy żądać od niego informacji, gdzie pracuje i w jakim wymiarze, czy na podstawie złożonych świadectw pracy wypłacać dodatek stażowy?
Należy ustalić, czy nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole oraz w jakim wymiarze. Zgodnie z § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.), zasadą jest, że w każdej szkole odrębnie ustala się staż uprawniający do dodatku stażowego, z tym że jeśli łączny wymiar zatrudnienia u wszystkich pracodawców przekracza etat pedagogiczny, to dany pracodawca nie uwzględnia w nim zakończonych okresów zatrudnienia, które do stażu wliczył inny pracodawca. Jedynie wyjątkowo nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się zakończone okresy zatrudnienia.
Reasumując, jeżeli nauczyciel łącznie we wszystkich szkołach jest zatrudniony na ponad etat, to szkoła, w której pracuje na 5/18 etatu, może wliczyć do stażu jedynie te zakończone okresy zatrudnienia, których nie wziął pod uwagę inny pracodawca. Szkoła natomiast wlicza 9 lat stażu, gdy łącznie u wszystkich pracodawców wymiar zatrudnienia nie przekracza pełnego etatu. Ponieważ nieznana jest sytuacja nauczyciela, nie wiadomo, czy zachodzi podstawa do wliczenia do stażu uprawniającego do dodatku zakończonych okresów zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie możliwości zaliczenia nauczycielowi do pracowniczego stażu pracy pracy w gospodarstwie rodziców od 13.12.1994 do 28.11.1997 oraz pracy w gospodarstwie własnym od 28.11.1997 do 21.08.2000 r. Czy dobrze wnioskuję, że praca we własnym gospodarstwie nie musi być potwierdzona zeznaniami świadków, ale że powinno być zaświadczenie o opłacaniu składek (nauczyciel twierdzi, że był wtedy studentem, co zwalnia go z opłacania składek Krus, ale ja nie jestem co do tego przekonana). Dodam,że rok urodzenia osoby wnioskującej to 1978. Bardzo proszę o pomoc, gdyż takie kwestie nastręczają mi najwięcej problemów i nie chciałabym popełnić błędu. Z góry dziękuję.
- Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22.
Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmienionym art. 88 ust. 1a, w którym dodano.... Czy nauczyciel uczący w gimnazjum wchodzącym w skład Zespołu Szkół, legitymujący się ponad 30-letnim stażem pracy w zawodzie, może przejść na emeryturę ze względu na brak możliwości dalszego zatrudnienia? Jeżeli tak to na jakich warunkach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela od 15.01.2019r. do 31.08.2019r. na zastępstwo. Czy tylko umowa może być zawarta do 21.06.2019r. Najprawdopodobniej będzie możliwość dalszego zatrudnienia nauczyciela od 01.09.2019r.
Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na cały etat na czas nieokreślony, od września 2013 nie będzie miał etatu i w maju będzie podpisywał umowę o zatrudnienie na 1/2 etatu. Zakładając, że podpisze, czy w takim wypadku, po podpisaniu zmiany, nauczyciel może iść na urlop na poratowanie zdrowia od września 2013 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe