Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, doznał złamania paliczka środkowego piątego palca ręki prawej. Jakie są procedury, aby zgłosić zdarzenie w ZUS i jakie są do tego potrzebne dokumenty? Jak należy rozliczyć godziny pracownika/nauczyciela – liczymy tylko stawkę godzin z umowy z danego dnia bez nadgodzin?
Odpowiedź jest uzależniona od stanowiska pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy. Jeżeli pracownik zamierza ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS, powinien wniosek w tej sprawie (z danymi identyfikacyjnymi swoimi i pracodawcy) złożyć do pracodawcy, który w związku z tym będzie miał obowiązek skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy.
Dokumentacja ta obejmuje w szczególności (a więc nie wyłącznie oraz w zależności od sytuacji):
- protokół powypadkowy;
- prawomocny wyrok sądu pracy;
- kartę wypadku;
- zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony.
Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji pracownika pracodawca przekaże wniosek z dokumentacją do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika, zgodnie z § 1-3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2020 r., poz. 233).
Nie wiadomo, czy nauczyciel w dniu wypadku prowadził zajęcia, a w związku z tym niemożliwe jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, jak należy rozliczyć czas pracy. Jeśli z jego powodu nie poprowadził zajęć z uczniami, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe ani za nieprzepracowane godziny w ramach etatu; z kolei za pracę wykonaną otrzyma wynagrodzenie zgodnie z art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).
Natomiast jeśli nauczyciel nie zrealizował zajęć to może otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy po złożeniu zwolnienia lekarskiego, jeśli w dniu wypłaty zakończyło się wewnętrzne postępowanie powypadkowe, zgodnie z art. 92 § 2 KP i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732). Dokonanie takich późniejszych ustaleń wymaga – po wypłaceniu świadczenia chorobowego w wysokości 80%, dokonania jego wyrównania do wysokości 100% podstawy oraz złożenia korekty dokumentacji ubezpieczeniowej do ZUS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września zatrudniliśmy nauczyciela na 4/18 etatu, nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy. W pierwszym miejscu pracy ma 13/18 etatu, w naszej szkole – 4/18 etatu oraz w trzecim miejscu – 4/18 etatu. W pierwszym miejscu ma płaconą wysługę lat. Co z wysługą lat w naszej szkole? Sumarycznie we wszystkich szkołach nauczyciel ten przekracza etat. Czy wysługa lat przysługuj mu w naszej szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy powinno się wpisywać okresy, które wpisuje się również w ust. 6 pkt 8? Wydaje mi się, że tak, skoro do okresów nieskładkowych zalicza się okresy pobierania m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zastępstwa w klasie integracyjnej! Czy w czasie nieobecności jednego z nauczycieli, wiodącego lub wspomagającego spowodowanej np. chorobą dłuższą lub krótszą oraz np. urlopem okolicznościowym muszą (powinny być) organizowane zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, komu można je powierzyć?
- W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie prawnej mogę oddelegować nauczyciela religii, na kilka dni, do pracy w innej szkole bądź parafii jako opiekuna -w związku z organizowana tam wycieczką krajoznawczą/pielgrzymką. Czy można to uznać za wyjazd szkoleniowy? Czy można ewentualnie pozwolić na odpracowanie zajęć przypadających w tych dniach (w mojej szkole) w innym terminie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe