Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Odpowiedź jest uzależniona od stanowiska pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy. Jeżeli pracownik zamierza ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS, powinien...

PORADA PRAWNA

08 marca 2023 Kadry

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, doznał złamania paliczka środkowego piątego palca ręki prawej. Jakie są procedury, aby zgłosić zdarzenie w ZUS i jakie są do tego potrzebne dokumenty? Jak należy rozliczyć godziny pracownika/nauczyciela – liczymy tylko stawkę godzin z umowy z danego dnia bez nadgodzin?

Odpowiedź jest uzależniona od stanowiska pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy. Jeżeli pracownik zamierza ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS, powinien wniosek w tej sprawie (z danymi identyfikacyjnymi swoimi i pracodawcy) złożyć do pracodawcy, który w związku z tym będzie miał obowiązek skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy.

Dokumentacja ta obejmuje w szczególności (a więc nie wyłącznie oraz w zależności od sytuacji):

  • protokół powypadkowy;
  • prawomocny wyrok sądu pracy;
  • kartę wypadku;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony.

Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji pracownika pracodawca przekaże wniosek z dokumentacją do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika, zgodnie z § 1-3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2020 r., poz. 233).

Nie wiadomo, czy nauczyciel w dniu wypadku prowadził zajęcia, a w związku z tym niemożliwe jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, jak należy rozliczyć czas pracy. Jeśli z jego powodu nie poprowadził zajęć z uczniami, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe ani za nieprzepracowane godziny w ramach etatu; z kolei za pracę wykonaną otrzyma wynagrodzenie zgodnie z art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).

Natomiast jeśli nauczyciel nie zrealizował zajęć to może otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy po złożeniu zwolnienia lekarskiego, jeśli w dniu wypłaty zakończyło się wewnętrzne postępowanie powypadkowe, zgodnie z art. 92 § 2 KP i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732). Dokonanie takich późniejszych ustaleń wymaga – po wypłaceniu świadczenia chorobowego w wysokości 80%, dokonania jego wyrównania do wysokości 100% podstawy oraz złożenia korekty dokumentacji ubezpieczeniowej do ZUS.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT