Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września zatrudniliśmy nauczyciela na 4/18 etatu, nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy. W pierwszym miejscu pracy ma 13/18 etatu, w naszej szkole – 4/18 etatu oraz w trzecim miejscu – 4/18 etatu. W pierwszym miejscu ma płaconą wysługę lat. Co z wysługą lat w naszej szkole? Sumarycznie we wszystkich szkołach nauczyciel ten przekracza etat. Czy wysługa lat przysługuj mu w naszej szkole?
W przedstawionej sytuacji należy przede wszystkim ustalić który stosunek pracy jest dla nauczyciela stosunkiem podstawowym. Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.). Wedle § 7 ust. 1 tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się też okresów podstawowego zatrudnienia.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia, oddzielnie dla każdego stosunku pracy.
Przy ustalaniu stażu pracy nauczyciela zatrudnionego w dwóch stosunkach pracy istotne jest, czy łączny wymiar zajęć z łączących go ze szkołą stosunków pracy jest wyższy od obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli wymiar ten jest wyższy od podstawowego, dodatek za wysługę lat będzie nauczycielowi przysługiwał wyłącznie ze stosunku pracy wskazanego jako podstawowy. O tym, który stosunek pracy jest podstawowy, decyduje nauczyciel poprzez złożenie właściwego oświadczenia, ponieważ brak jest legalnej definicji tego pojęcia (żaden przepis prawny tego nie wyjaśnia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak liczyć urlop wypoczynkowy nauczyciela za 2016, 2017 i 2018 rok? Nadmieniam, że jest to nauczyciel placówki feryjnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź: 1/ od 01.09.2017r. będzie zatrudniony ksiądz jako nauczyciel religii. Przedłożył dokumenty dotyczące Jego stażu pracy: - 01.09.1984r. do 31.08.1991r. pełen etat nauczyciel religii, - 01.09.1991 r. do 31.08.1997r. pełen etat nauczyciel religii, - 01.10.1997 r. do 31.08.1998 r. 6/18 nauczyciel religii, - 01.09.1998 r. do 31.08.2000 r. 10/18 nauczyciel religii, - 01.09.2000 r. do 31.08.2002 r. 4/18 nauczyciel religii, - 01.09.2006 r. do 31.07.2007r. 10/18 nauczyciel religii. Proszę o odpowiedź jaki będzie miał staż pracy od 01.09.2017r. do wysługi lat i nagrody jubileuszowej. 2/ Czy dyrektor szkoły na wniosku nauczyciela o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne powinien zamieścić adnotacje do kadr, że wyraża zgodę na rozwiązanie stosunku pracy i na innych wnioskach pracowników na przykład urlop bezpłatny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Po przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli jako nowy dyrektor, stwierdziłam, że część nauczycieli jest zatrudniona na umowę stałą bez wymaganych kwalifikacji. Dwoje to nauczyciele zatrudnieni przez mianowanie, a dwoje jest w trakcie odbywania stażu awansu zawodowego. Jak w świetle prawa mam teraz postąpić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji złożył wniosek o urlop wychowawczy. 1. W ciągu jakiego okresu pracodawca musi udzielić takiego urlopu? 2. Czy w czasie urlopu wychowawczego pracownik może pracować w innej instytucji w wymiarze do ½ etatu? 3. Jakie są procedury ewentualnego powrotu pracownika do pracy? Ile wcześniej pracownik musi złożyć pracodawcy informację o powrocie do pracy? 4. Jaką najlepiej zawrzeć umowę o pracę z pracownikiem, który będzie go zastępował czy to będzie umowa o pracę na zastępstwo czy na czas określony. Jaki wpisać zapis ad. okresu zatrudnienia na umowie, czy to ma być np. do czasu powrotu Joanny Kowalskiej z urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który posiada orzeczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu potrzebuje również drugiego orzeczenia na stanowisko nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe