Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica złożyła wniosek o roczny urlop wychowawczy. We wniosku oświadczyła, iż ojciec dziecka nie zamierza korzystać z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Rodzice dziecka są w trakcie rozwodu. Ojciec ma zasądzone alimenty, dziecko przebywa u matki. Czy w takiej sytuacji musi być oświadczenie ojca dziecka, iż to on nie będzie korzystał z urlopu wychowawczego czy wystarczy zapewnienie matki? Relacje rodziców są utrudnione, pracownica powiedziała, że nie ma możliwości uzyskania takiego oświadczenia od męża, ze względu na napięte stosunki.
Na podstawie § 23 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, Dz.U. z 2015 r., poz. 2243 do wniosku o urlop wychowawczy pracownik załącza oświadczenie pracownika (czyli wnioskodawcy) o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi rodzic albo opiekun dziecka zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w okresie objętym wnioskiem. Pracodawca nie może więc domagać się złożenia przez pracownicę oświadczenia uzyskanego od drugiego rodzica dziecka, gdyż według przepisów jest wystarczające jej oświadczenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin przebywa od września 2020 r. na urlopie bezpłatnym z art. 17 ust. 2 KN. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w roku szkolnym 2023/2024 zmniejsza się również wymiar zatrudnienia nauczyciela. Opisana sytuacja, jest sytuacją przejściową i za dwa lata wymiar zatrudnienia nauczyciela wróci do stanu obecnego. Czy dyrektor w takiej sytuacji, mimo informacji, że nauczyciel będzie kontynuował urlop, ma obowiązek poinformować nauczyciela o zmianie wymiaru zatrudnienia? W jaki sposób poinformować nauczyciela – za pomocą porozumienia, czy wypowiedzenia zmieniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
Kiedy powinna się rozwiązać umowa o pracę zawarta 01 września 2010 r. z nauczycielem na czas zastępstwa chorego nauczyciela, w sytuacji kiedy ferie zimowe zaczynają się od 14 lutego 2011, a chory nauczyciel nadal pozostaje na zwolnieniu lekarskim i wraca 20 lutego 2011r. ( kiedy trwają ferie zimowe)
Czy taka umowa rozwiązuje się z chwilą powrotu chorego nauczyciela do pracy, czy z chwilą rozpoczęcia ferii zimowych (placówka feryjna)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień 6 stycznia 2018 był dniem, za który pracownikowi - konserwatorowi należy się inny dzień wolny. Wolny dzień dla pracowników obsługi i administracji 29 stycznia 2018 do wyznaczyłam na 30 marca. W tym czasie od 29 stycznia do 6 kwietnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym przypadku powinnam pracownikowi "oddać" ten dzień w innym terminie?
- Nauczycielka ukończyła dwu semestralne studia podyplomowe w zakresie terapii pedagogicznej w wymiarze 306 godz. W toku studiów realizowała przedmiot: korekta wad postawy w wymiarze 80 godz. Czy w świetle obowiązujących przepisów w/w nauczycielka ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat, a w mojej na 1/2 etatu. Po urlopie macierzyńskim powrócił do pracy w szkole macierzystej, a u mnie wystąpił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe