Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Nadzór pedagogiczny
Ewaluacja wewnętrzna
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
DOKUMENT DO SPRAWDZENIA
ZAMÓW DOKUMENT
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat, a w mojej na 1/2 etatu. Po urlopie macierzyńskim powrócił do pracy w szkole macierzystej, a u mnie wystąpił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 1862. § 1 kodeksu pracy, w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Zasadniczo więc, można udzielić urlopu wychowawczego nauczycielowi, który w jego trakcie będzie pracował w innej szkole. Zatrudnienie to nie może jednak spowodować trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeżeli nauczyciel będzie pracował w wymiarze np. 18 godzinnego pensum, bez godzin ponadwymiarowych, to można uznać, że spełnia warunki do podjęcia pracy w trakcie urlopu wychowawczego. Jest to bowiem niewielka liczba godzin w ciągu dnia i nie powoduje trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziecko w klasie I SP ma w orzeczeniu przyznanego asystenta osoby niepełnosprawnej. Organ Prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie. Czy takiego asystenta zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wyliczenia wymiaru urlopu. W szkole nauczyciele zatrudnieni są w oparciu o kodeks pracy. Podstawą jest 40-godzinny tryb pracy, jednak pensum wynosi 20 godzin. Pozostały czas to czas na zajęcia opiekuńcze i pracę w domu/szkole. Jest to czas nieewidencjonowany. Jak mam obliczyć wymiar godzinowy urlopu pracownika zatrudnionego na niepełny wymiar etatu, np.: nauczyciel pracuje we wtorki (2 godziny), środy (3 godziny). Daje to pięć godzin lekcyjnych - 1/4 pensum. Bierze tydzień urlopu. Jest to 5 godzin lekcyjnych, jednak pół etatu zakłada także dodatkowe 5 godzin nieewidencjonowane. Jak wobec tego rozliczyć te godziny? Czy od puli pozostałego urlopu odejmuję 5 czy 10 godzin? A jeśli 10 godzin, to jak mam to rozpisać? Na które dni? Czy mogę założyć, że nieewidencjonowane godziny są przepracowane w dni w które nauczyciel nie pracuje? Czy liczyć podwójnie w dni, w które pracuje? A jeśli tak, to czy mogę policzyć np. 12 godzin w dniu, gdy nauczyciel ma 6 godzin lekcyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne po 180 dniach zwolnienia lekarskiego? Czy powinnam skierować go na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni termin ostatniego zwolnienia jest do 18.06.2019 r. (data zakończenia roku szkolnego to 19.06.2019 r.) Czy dyrektor ma obowiązek takiego nauczyciela wysłać na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy? Co w sytuacji kiedy ten nauczyciel przyniesie zw. lek. na jeszcze jeden dzień 19.06.2019 r. i od 20.06.2019 r. będzie na urlopie wypoczynkowym? Czy w takiej sytuacji dyrektor kieruje tego nauczyciela 01.09.2019 r. na badania kontrolne po urlopie wypoczynkowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę na stanowisku n-la wspomagającego przyjąć osobę, która ma studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia I i II stopnia o kierunku pedagogika, ale specjalność to Resocjalizacja z poradnictwem specjalnym
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe