Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin przebywa od września 2020 r. na urlopie bezpłatnym z art. 17 ust. 2 KN. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w roku szkolnym 2023/2024 zmniejsza się również wymiar zatrudnienia nauczyciela. Opisana sytuacja, jest sytuacją przejściową i za dwa lata wymiar zatrudnienia nauczyciela wróci do stanu obecnego. Czy dyrektor w takiej sytuacji, mimo informacji, że nauczyciel będzie kontynuował urlop, ma obowiązek poinformować nauczyciela o zmianie wymiaru zatrudnienia? W jaki sposób poinformować nauczyciela – za pomocą porozumienia, czy wypowiedzenia zmieniającego?
Należałoby rozważyć, czy konieczne jest dokonanie zmiany warunków zatrudnienia w kontekście tego, czy w okresie najbliższych 2 lat jest planowany powrót nauczyciela do pracy. W czasie urlopu bezpłatnego można dokonać wypowiedzenia zmieniającego, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a urlop bezpłatny trwa dłużej niż 3 miesiące, zgodnie z art. 10 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r., poz. 1969 z późn. zm.) w zw. z art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.). Z kolei w mniejszej jednostce oświatowej wypowiedzenie zmieniające w czasie urlopu bezpłatnego jest nieprawidłowe (art. 41 w zw. z art. 42 § 1 k.p.).
Natomiast w każdym czasie, również na urlopie bezpłatnym, nauczyciel może zgodzić się na zmianę warunków zatrudnienia na podstawie tzw. porozumienia zmieniającego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 k.p.). W obydwu trybach zmiana wymiaru etatu i wynagrodzenia możliwa byłaby po urlopie bezpłatnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kandydat niebędący nauczycielem tej szkoły wygrał konkurs na dyrektora. Czy jest możliwość zatrudnienia go na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania w tej szkole, czy tylko na czas pełnienia funkcji dyrektora, czyli na 5 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak może sobie poradzić dyrektor szkoły w przypadku, gdy jeden z nauczycieli cały czas oskarża go o działalność na niekorzyść szkoły (w jego mniemaniu), na Radach Pedagogicznych kpi z niego na forum wszystkich nauczycieli, obraża, wygłasza obraźliwe komentarze wprost o dyrektorze, oczernia go, odmawia udziału w szkoleniowych radach pedagogicznych (bo jest ponad to i nie musi się szkolić), odmawia stosowania się do poleceń dyrektora jako bzdurnych i absurdalnych, co więcej próbuje manipulować rodzicami dla swoich celów? Wszelkie prośby, ustne upomnienia, pisemne również, spełzły na niczym. Jakie kroki należy podjąć? Czy powinien podjąć kroki dyscyplinarne z KP, czy też wszcząć procedurę dyscyplinarną? W jakim trybie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły ma pensum 4 godziny. Realizuje 5 godzin języka polskiego (wt.1h, śr.1h,czw.1h,pt.2h) w cztery dni w tygodniu. Poniedziałek ma bez lekcji. We wtorek był na zwolnieniu lekarskim, ile w w tym dniu powinno mu się wpisać np. nauczycielowi z pensum 18h:5 dni= 3,6 a w tym przypadku 4:4 dni pracy=1h ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący rewalidację z dzieckiem z Autyzmem w normie intelektualnej lub Autyzmem z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim.
- Czy konserwator w szkle samorządowej może mieć wykształcenie podstawowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe