Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień 6 stycznia 2018 był dniem, za który pracownikowi - konserwatorowi należy się inny dzień wolny. Wolny dzień dla pracowników obsługi i administracji 29 stycznia 2018 do wyznaczyłam na 30 marca. W tym czasie od 29 stycznia do 6 kwietnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym przypadku powinnam pracownikowi "oddać" ten dzień w innym terminie?
Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że od ogólnej liczby godzin do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym należy odjąć 8 godzin za każde święto przypadające od poniedziałku do soboty. W przypadku świąt przypadających od poniedziałku do piątku sprawa jest prosta - w tym danym dniu pracownicy mają dzień wolny. W przypadku, gdy święto przypada w sobotę, czyli w dniu, kiedy pracownicy nie świadczą pracy, trzeba udzielić im innego dnia wolnego, aby zachować odpowiednią liczbę godzin pracy w okresie rozliczeniowym (pomniejszoną o 8 godzin). Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w czasie, gdy ustalony został dzień wolny od pracy, nie ma obowiązku udzielania go w innym terminie (podobnie, jak w przypadku choroby w każdym innym dniu wolnym od pracy). Istotne jest tutaj odpowiednie obliczenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym i takie ustalenie dni wolnych, aby pracownik nie przepracował więcej godzin niż wynika to z obniżonego wymiaru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poproszę o wzór nagany ustnej i pisemnej dla nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dnia 7 marca 2018 roku urodziła dziecko. Zamierza wykorzystać 52 tygodnie urlopu (macierzyński - rodzicielski) tj. od.07 marca 2018 r. do 05 marca 2019 r. Po ww. urlopach prosi o udzielenie urlopu wypoczynkowego za 2018 r. 42 dni (06.03.2019 – 16.04.2019).
W roku szkolnym 2017/2018 wykorzystała 14 dni (ferie zimowe); 42 dni chce wykorzystać po urlopach macierzyńskim i rodzicielskim.
W związku z powyższym za ile dni przysługuje świadczenie urlopowe „w sierpniu 2018” a za ile dni „w sierpniu 2019”. Jak to poprawnie wyliczyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy prawdą jest, że w każdej szkole będzie musiał być zatrudniony pedagog wedle nowych przepisów? W szkole, o której mowa, nie ma pedagoga, a zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzą nauczyciele po studiach podyplomowych z zakresu Terapii Pedagogicznej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z Art 64 ust 2a dyrektorowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni. Do kiedy dyrektor musi wykorzystać ten urlop? Organ prowadzący nakazał do 31.12.2018 roku.
- Ze względów organizacyjnych, zmniejszającą się liczba oddziałów zmuszona jestem rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w wymiarze 0,65 etatu z nauczycielem mianowanym. Czy taką umowę rozwiązuję z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia na podst art. 27 KN , czy też 20 KN. Czy muszę wypłacić odprawę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe