Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pocztą pantoflową dowiedziałem się, iż mój nauczyciel mianowany w związku z nieprawidłowościami w prowadzonej przez siebie firmie otrzymał wyrok RP. "Postępowanie karne warunkowo umorzono ustalając okres próby 2 lat" i orzeczono, iż ma wpłacić 500,00 zł na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz 190,00 jako koszty sądowe. Czy jako dyrektor powinienem w tej sprawie coś robić (oficjalnie nic nie wiem)?
Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest skazaniem. Jest jedynie środkiem zapobiegawczym stosowanym przez sądy. Wprawdzie w KRK fakt ten będzie odnotowany, ale w przypadku nauczycieli nie powoduje to skutków w zakresie zatrudnienia.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela stosunek pracy nauczyciela wygasa w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie, a nauczyciel nie został skazany. Dyrektor nie może więc w tym przypadku stwierdzić wygasnięcia stosunku pracy.
Art. 26. 1. KN:
Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa odpowiednio w razie:
1) prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy oraz karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie trzech lat od ukarania lub karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego;
2) prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych;
3) prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie;
4) upływu trzymiesięcznego okresu odbywania kary pozbawienia wolności;
5) stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 9.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 25 września 2014 roku główna księgowa przebywała najpierw na półrocznym zwolnieniu lekarskim, następnie otrzymała roczne świadczenie rehabilitacyjne, które kończy jej się z dniem 18 marca 2016r. Dzisiaj złożyła wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Dyrektor wyraził zgodę. Czy należy jej się odprawa? W tej chwili nie ma jeszcze ani świadczeń rentowych ani emerytalnych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badania sanitarno - epidemiologiczne. Bardzo proszę o informację (i podstawę prawną) dotyczącą ważności w/w badań pracowników, którzy w dokumentacji (tzw. książeczki sanepidowskie) mają wpis: termin następnego badania - bezterminowo. Czy w tej sytuacji należy wysłać pracownika na badania w sytuacji podejrzenia o chorobę zakaźną, po przebytej chorobie zakaźnej itp., czy w związku ze zmianą przepisów (orzeczenie lekarskie zamiast wpisu do przedmiotowej książeczki) zmieniła się także terminowość badań i wszystkich pracowników "bezterminowych" należy skierować na badanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka 16.07.2013 r. urodziła dziecko, wykorzystała macierzyński i rodzicielski do 19.05.2014 r. nie skorzystała z całego przysługującego jej urlopu rodzicielskiego ani nie wykorzystał tego urlopu jej mąż. Proszę o informację, czy ta Pani ma możliwość wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego od stycznia 2018 r.? jeśli tak, to za ile tygodni? Proszę o wzór decyzji dyrektora na przydzielenie zaległego urlopu rodzicielskiego pracownicy, której dziecko nie skończyło 6 roku życia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona od 1.09.2019 r. do 29.02.2020 r. i wypłacono jej ekwiwalent za 20 dni urlopu, ponieważ wykorzystała ferie zimowe za rok 2020. Ta sama nauczycielka podpisała ze szkołą drugą umowę o pracę od 1.09.2020 r. do 31.01.2021 r. Za ile dni należy wypłacić jej ekwiwalent za urlop ? Wykorzystała ferie zimowe za rok 2021.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe