Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Placówka niepubliczna - OREW Pisałam z pytaniem czy osoba po opiekuńczo-wychowawczej i podyplomówce ma kwalifikacje do prowadzenia zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i Państwo odpisali, że nie bo nie ma uprawnień do pracy w szkole lub przedszkolu. Sprawdziłam w suplemencie i dziewczyna tam ma informację, że może być przyjęta między innymi jako pedagog szkolny. Czyli ma kwalifikacje do pracy w szkole czy nie?
Należy odróżnić kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole oraz do zajmowania stanowiska nauczyciela (zajęć edukacyjnych) w szkole, które są odrębnymi stanowiskami pedagogicznymi, co w szczególności potwierdza różny wymiar pensum na nich (art. 42 ust. 3 lp. 3 i ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Do zajmowania stanowiska w OREW wymagane jest posiadanie kwalifikacji nauczyciela w szkole, określonych w § 3 lub 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.), co wynika z odesłania z § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia, wymieniającego kwalifikacje nauczyciela OREW. Przepis ten nie odsyła natomiast do § 19 ww. rozporządzenia, który dotyczy kwalifikacji pedagoga szkolnego. Reasumując, kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego nie są wystarczające do zajmowania stanowiska nauczyciela w OREW nawet, jeśli dodatkowo nauczyciel ukończy studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki. Potwierdza to treść suplementu dyplomu, zgodnie z którą osoba ta może pracować jako pedagog szkolny, a nie nauczyciel szkoły. Ponadto gdyby dana osoba mogła pracować jako nauczyciel w OREW, taka informacja zostałaby zawarta w suplemencie dyplomu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zmarł pracownik. Co należy zrobić po kolei? Mam rozbieżne informacje. Pracownica ma dzieci, nie ma męża. Czy należy się jej odprawa i komu ją wypłacić oraz na jakiej podstawie? Wystarczy akt zgonu czy trzeba mieć dokumenty potwierdzające nabycie spadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli otrzymałam od pracownika we wrześniu 2021 r. dokumenty dotyczące zarejestrowania i pobierania zasiłku dla bezrobotnych, które były niekompletne (tj. brak pieczątek, brak podpisów pracownika) i zostały one zwrócone do uzupełnienia i ponownie wpłynęły w poprawnej formie w październiku 2021 r., to od kiedy mam zaliczyć do stażu pracy te „poprawne” dokumenty: od momentu wpłynięcia niekompletnych dokumentów (tj. wrzesień), czy już kompletnych dokumentów (tj. październik)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie 8 dni wolnych od zajęć dydaktycznych(ustala je dyrektor)nauczyciele muszą przychodzić do pracy? Nadmieniam, że żaden rodzic nie zadeklarował uczestnictwa dzieci w zajęciach opiekuńczych, które szkoła zorganizowała.
- Konserwator pracujący na 0.5 etatu jest rencistą od 2004 r. świadczenia rentowego nie otrzymał przechodząc na rentę. Pracował w firmie budowlanej. W szkole pracował od 2006r. Od października 2016r. przebywał 182 dni na zwolnieniu lekarskim i wykorzystał urlop na własną prośbę, pracownika zwolniłem 17.052017r. Stan zdrowia pracownika nie pozwala podjąć pracy (stan zdrowia bardzo zły). Podpisał świadectwo pracy. Teraz złożył prośbę o wypłacenie odprawy emerytalnej ur. 30.11.1952r. ma 65 lat. Był bardzo dobrym pracownikiem. Czy należy wypłacić odprawę. Rodzina w rozmowie nie ukrywa, że uda się do sądu pracy i wie, że poprzedni zakład powinien wypłacić odprawę rentową, ale sprawa się przedawniła i nic od poprzednika nie otrzyma. W czasie jak przebywał na zwolnieniu ze środków ZFŚS otrzymał zapomogę. Czy jest podstawa do odprawy? Jakie podjąć kroki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę podstawową, do której włączone zostały oddziały gimnazjalne. Od przyszłego roku szkolnego (1 września 2019) nie mam godzin dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym, jak i w niepełnym (16/18) wymiarze godzin. Zmuszona jestem wręczyć tym nauczycielom wypowiedzenie w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów a co za tym idzie muszę podać podstawę prawną tego wypowiedzenia. Proszę o pomoc w prawidłowym ustaleniu czy jest to art. 225 ustawy wprowadzającej prawo oświatowe, czy art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe