Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r. Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Umowy zawarte na zastępstwo nie przedłuzają się do dnia porodu (art. 177 § 31 kodeksu pracy). Umowa rozwiąże się więc z dniem 10.07.2015 r.
Za niewykorzystany urlop należy wypłacić ekwiwalent. Tu nie ma wyjątków. O tym, czy będzie należało się świadczenie urlopowe, decydują przepisy regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującego w szkole.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2015 rok nie będzie przysługiwało.
Uchwała Sądu Najwyzszego z dnia 7 lipca 2011 r. III PZP 3/11 - "Okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o ododatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budzetowej".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik oddelegowany do związków zawodowych złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Od chwili zatrudnienia tj. od 2009 r. pracownik był oddelegowany i nie przepracował w szkole (fizycznie) ani jednego dnia. Czy w tej sytuacji szkoła, jako pracodawca, powinna wystąpić do związków o przekazanie całej dokumentacji pracowniczej (list obecności, kart pracy, wniosków urlopowych) i na podstawie tych danych wystawić pracownikowi świadectwo pracy zawierające niezbędne informacje w tym zakresie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie.
W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie zatrudnienia pracownika niepedagogicznego. Pracownik był zatrudniony w naszej placówce od 18.09.2013 r.-30.06.2014 r. na pół etatu jako referent/pomoc pedagogiczna. Potem odbył staż z urzędu pracy, następnie był zatrudniony od 16.12.2014 r. do 30.09.2015 r. jako pomoc nauczyciela na pół etatu, przy czym od 01.09.2015 r. umowa została przedłużona do 30.06.2016 r. i nastąpiła zmiana z pół etatu na cały etat. Co w przypadku gdybyśmy chcieli przedłużyć umowę z tym pracownikiem? Czy musi być to już umowa na czas nieokreślony? Od kiedy zacząć naliczać te 33 miesiące? Czy liczyć kolejną zmianę jako 3 umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy Rada Pedagogiczna może oddać ważny głos na swojego przedstawiciela w komisji konkursowej na dyrektora szkoły podczas, gdy ta osoba nie jest obecna na konferencji, jednak wcześniej wyraziła zgodę na przyjęcie swojej kandydatury?
- Jakie jest pensum nauczyciela asystenta?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe