Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy dotyczące ochrony kobiet w ciąży dotyczą również nauczycielek zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Jeżeli zatem nauczycielka nie została zatrudniona na...

PORADA PRAWNA

13 czerwca 2017 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie. W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?

Przepisy dotyczące ochrony kobiet w ciąży dotyczą również nauczycielek zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Jeżeli zatem nauczycielka nie została zatrudniona na czas określony w celu zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, jej umowa ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Po zakończeniu zatrudnienia nauczycielka otrzyma z ZUS zasiłek macierzyński.
Nauczycielka powinna przedłożyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży z podaniem okresu jej trwania. Jest to niezbędne ze względu na fakt, że nie wszystkie umowy zostają przedłużane do dnia porodu, a jedynie te, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Powyższe wynika z przepisów kodeksu pracy:

- art. 185 § 1. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.
- art. 177. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT