Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Otrzymaliśmy zgodę Organu Nadzorującego na zatrudnienie na czas zastępstwa za nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim (ciąża 28 tydzień) innego nauczyciela, bez wymaganych kwalifikacji. Mam wątpliwości jak zawrzeć niniejszą umowę: czy wpisać tylko na czas zastępstwa za nieobecnego (obejmuje również wakacje - Pani nieobecna urodzi i będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego)? Czy mogę zapisać : na czas zastępstwa, nie dłużej niż do zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2013/2014 i wypłacić ekwiwalent za urlop?
Jeżeli umowa została zawarta na czas określony w trakcie roku szkolnego, w dodatku na zastępstwo, to okres jej obowiązywania obejmuje jedynie czas trwania zajęć. Nie ma podstaw do tego, aby zastępować nauczyciela w trakcie wakacji. Nie ma też obowiązku zastępowania nauczyciela przez cały okres jego nieobecności.
Okres trwania umowy obejmować zatem powinien jedynie nieobecność nauczycielki do zakończenia rocznych zajęć dydaktycznych, tj. 28.06.2014 r. + ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany złożył 10 lipca rezygnację z pracy. Czy jest to możliwe, aby ten nauczyciel nie pracował w przyszłym roku szkolnym? Według mnie powinien złożyć wypowiedzenie z dniem 31 maja czyli z 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Wiem, że istnieje możliwość wypowiedzenia za porozumieniem stron, ale możliwe byłoby to wtedy, gdybym znalazła nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy jeżeli nie znajdę go do końca sierpnia nauczyciel ten będzie musiał pracować jeszcze kolejny rok szkolny? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakim systemie godzinnym powinien pracować wicedyrektor szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakiej podstawy prawnej użyć, gdy zachodzi konieczność ograniczenia etatu? Sytuacja wygląda następująco: nauczyciel pracuje od ponad 20 lat, uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i WDŻ. Ma uznane kwalifikacje do historii i WOS, chociaż skończył kierunek -politologia. Nie ma żadnych kwalifikacji do WDŻ. Mimo rozmowy, nie wyraził chęci uzupełniania kwalifikacji. Do tej pory poprzedni dyrektor przydzielał nauczycielowi godziny WDŻ. Od września ten nauczyciel nie otrzyma tych godzin, gdyż nie ma kwalifikacji, a to spowoduje, że zostanie mu tylko 16/18. Jaka podstawa prawna będzie właściwa w tej sytuacji? Czy można zrobić temu nauczycielowi ograniczenie etatu do 9/18, a pozostałe godziny dać nauczycielowi historii, który ma także kwalifikacje do WDŻ i WOS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Podczas zajęć rekreacyjnych z nauczycielami (siatkówka) na szkolnej sali gimnastycznej dyrektor zerwał ścięgno Achillesa. Zdarzenie odbyło się bez udziału osób trzecich - złe stąpnięcie. Jak traktować ten wypadek: w domu, w drodze do pracy czy też w pracy? Proszę o podstawę prawną.
- Regulamin pracy określa: "Pracownicy obsługi (woźne, sprzątaczki) wykonują swoją pracę (...) od poniedziałku do niedzieli przy zachowaniu przeciętnie 40 godzinnego tygodnia pracy." Taka organizacja jest niezbędna ze względu na szkoły dla słuchaczy zaocznych - zajęcia w niektóre soboty i niedziele. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedna z Pań woźnych pracuje w sobotę i niedzielę, odbiera sobie za to dzień wolny w innym terminie (1 dzień za sobotę i 1 za niedzielę). Czy istnieją jakieś przepisy obligujące pracodawcę do dodatkowych świadczeń np. 2 dni wolne za niedzielę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe