Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakiej podstawy prawnej użyć, gdy zachodzi konieczność ograniczenia etatu? Sytuacja wygląda następująco: nauczyciel pracuje od ponad 20 lat, uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i WDŻ. Ma uznane kwalifikacje do historii i WOS, chociaż skończył kierunek -politologia. Nie ma żadnych kwalifikacji do WDŻ. Mimo rozmowy, nie wyraził chęci uzupełniania kwalifikacji. Do tej pory poprzedni dyrektor przydzielał nauczycielowi godziny WDŻ. Od września ten nauczyciel nie otrzyma tych godzin, gdyż nie ma kwalifikacji, a to spowoduje, że zostanie mu tylko 16/18. Jaka podstawa prawna będzie właściwa w tej sytuacji? Czy można zrobić temu nauczycielowi ograniczenie etatu do 9/18, a pozostałe godziny dać nauczycielowi historii, który ma także kwalifikacje do WDŻ i WOS?
Skoro nauczyciel nie ma kwalifikacji do prowadzenia WDŻ, powinien być zatrudniony na czas określony za zgodą Kuratora Oświaty (odrębna umowa o pracę na godziny WDŻ). Jeżeli w szkole jest zatrudniony inny nauczyciel z odpowiednimi kwalifikacjami do WDŻ nie ma podstaw do tego, aby występować do Kuratorium o zgodę i przydzielać godziny nauczycielowi bez kwalifikacji.
Zakładam, że nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie. Takie zatrudnienie może nastąpić jedynie w przypadku posiadania kwalifikacji do prowadzenia zajęć w pełnym wymiarze godzin. Jeżeli dyrektor stwierdzi, że nawiązanie stosunku pracy zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1–5, KN z zastrzeżeniem art. 10 ust. 9, stwierdza wygaśnięcie stosunku pracy.
Ograniczenie wymiaru etatu może nastąpić (jeżeli nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie) w trybie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Przyczynami takiego ograniczenia muszą być okoliczności określone w art. 20 ust. 1 KN (np. mniejsza liczba godzin danego przedmiotu). W przypadku, gdy brakuje godzin dla innego nauczyciela, który posiada odpowiednie kwalifikacje, można ograniczyć etat opisanemu nauczycielowi o godziny WDŻ. Skoro do WOS i historii miał uznane kwalifikacje na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, to zostały one zachowane i tutaj nie ma podstaw do dalszego ograniczania (do ½ etatu), chyba że inny nauczyciel ma wyższe kwalifikacje, dłuższy staż w nauczaniu przedmiotu, większe osiągnięcia, itp., a przydzielenie mu godzin jest zasadne z uwagi na zapewnienie mu etatu (bez godzin ponadwymiarowych), bo jest nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zakwestionować wynik wyboru kandydata na dyrektora szkoły przez komisję konkursową, jeśli zamiast potwierdzonej kopi zaświadczenia o zatrudnieniu, kandydat włożył do teczki oryginalne zaświadczenie ?
- Nauczycielka jest zatrudniona w wymiarze 16/18 na rok szkolny 2018/2019 ma niepełne zatrudnienie. W trakcie roku/ od listopada 2018 r. organ prowadzący przydzielił dodatkowe godziny świetlicy na rok szkolny 2018/2019, które dyrektor szkoły przydzielił w/w nauczycielce. Problem polega na sporządzeniu aneksu do umowy, czy dodatkowe godziny przydzielić nauczycielce do końca sierpnia 2019 roku czy tylko do końca zajęć edukacyjnych, czyli do dnia 21 czerwca 2019 r.?
- Czy obowiązek zatrudniania nauczycieli na podstawie umowy o pracę zawarty w delegacji pkt 14) nowej ustawy o finansowaniu oświaty dotyczy również przedszkoli niepublicznych, które nie zatrudniają nauczycieli na podstawie karty nauczyciela tylko na podstawie kodeksu pracy? Przepis ten wprowadza zmiany tylko w karcie nauczyciela? Czy będzie nadal możliwe zatrudnianie nie etatowców np. logopeda czy psycholog na umowę zlecenie? Czy organ prowadzący może podpisać umowę zlecenie z dyrektorem niepublicznego przedszkola, jeśli ten zatrudniony jest dodatkowo w szkole publicznej jako nauczyciel?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaką odprawę należy wypłacić nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę zatrudnionemu w szkole prowadzonej przez Stowarzyszenie? Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może potrącić z etatu nauczycielowi za zajęcia, które nie odbyły się z powodu zwalniania się nauczyciela lub nieobecności ucznia? Jaka jest wykładnia prawna do takich decyzji? Czy dyrektor może dać pismo nauczycielowi bez podstaw prawnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe