Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest...

PORADA PRAWNA

08 kwietnia 2016 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy dyrektor może potrącić z etatu nauczycielowi za zajęcia, które nie odbyły się z powodu zwalniania się nauczyciela lub nieobecności ucznia? Jaka jest wykładnia prawna do takich decyzji? Czy dyrektor może dać pismo nauczycielowi bez podstaw prawnych?

Zgodnie z art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.

Na podstawie ust. 4, składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac (np. godziny ponadwymiarowe), wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3.

Jeżeli zajęcia, które nie zostały zrealizowane, były przyznane w ramach godzin ponadwymiarowych, to generalnie wynagrodzenie nie przysługuje. Szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia godzin ponadwymiarowych ustala organ prowadzący w drodze regulaminu.

W przypadku, gdy zajęcia są przydzielone nauczycielowi w ramach etatu, nieobecność nauczyciela może wpływać na obniżenie wynagrodzenia jedynie w sytuacjach określonych w przepisach prawa, m.in. urlop bezpłatny czy zwolnienie od pracy bez prawa do wynagrodzenia (np. gdy pracownik zostanie wezwany przez organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję albo organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia; zwolnienie w celu wykonywania czynności biegłego i inne wymienione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Obniżenie wynagrodzenia musi mieć podstawę prawną. Zgodnie z art. 84 pkt. 5 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany w szczególności terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT