Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę na stanowisku n-la wspomagającego przyjąć osobę, która ma studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia I i II stopnia o kierunku pedagogika, ale specjalność to Resocjalizacja z poradnictwem specjalnym
Nauczyciel nie posiada wystarczających kwalifikacji do zajmowania stanowiska tzw. nauczyciela wspomagającego, o którym mowa w § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578 ponieważ nie posiada kwalifikacji z pedagogiki specjalnej, wymienionych w § 3 – 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575, czyli nie ma dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów w zakresie pedagogiki specjalnej lub innej specjalności i studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w specjalności pedagogika specjalna.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sprawa dotyczy nauczycielki zatrudnionej na podstawie mianowania w wygaszanym od 01.09.2017r. gimnazjum, przebywającej od 27.02.2017r. do 26.02.2018r. na urlopie zdrowotnym. Nauczycielka uchylała się od przyjęcia informacji (art.225 ust 1 i 2) dyrektora gimnazjum (art. 225 ust. 3 ustawy z dnia 14.12.2016r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Nie złożyła, zgodnie z art. 225 ust. 4 oświadczenia o odmowie przejścia w stan nieczynny i nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia do 1/2 wymiaru w roku szkolnym 2017/18. Pismem dyrektora gimnazjum z dnia 23.05.2017r. została przeniesiona w stan nieczynny (art.225 ust. 6). W konsekwencji nauczycielka wniosła do sądu pracy pozew o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu jej w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa w sądzie odbędzie się we wrześniu 2017r. W związku z powyższym w tej sytuacji, jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielce od 01.09.2017r ? Czy naliczone jak nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym, czy jak dla nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na radzie pedagogicznej (w kwietniu) został przedstawiony projekt organizacji pracy szkoły na nowy rok. Zaopiniowany został pozytywnie.
Szczegółowy przydział czynności nie został podany, każdy nauczyciel ma zapewniony etat i jeszcze godziny ponadwymiarowe. Z dwojgiem nauczycieli dyrektor przeprowadził rozmowę, w której poinformował ich o planowanym przydziale czynności, zgodnie z kwalifikacjami. Warunki umowy o pracę nie ulegną zmianie. Nauczyciele stwierdzili, że nie wyrażą na to zgody. Jakie kroki powinien dyrektor podjąć w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na proponowany zakres czynności? Uprzejmie proszę o pilne udzielenie odpowiedzi (w maju).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończenie pedagogiki specjalnej nadaje nauczycielowi kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w Szkole podstawowej specjalnej z dziećmi z upośledzeniem intelektualnym, czy konieczne jest ukończenie oligofrenopedagogiki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na stanowisku konserwatora gimnazjum od 20l. Od 1.08.2015 podzielono mu cały etat między gimnazjum (0,60 et.), a szkołą podstawową (0,40 et., 16 g./ tyg., 2 dni w tyg.). Pracownik podpisując umowę w sp kontynuował zwolnienie lekarskie z gimnazjum i przebywał na nim do 18.12.2015 r. potem znowu przebywał na zwolnieniu 6.01.2016 do4.03.2016 r. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w sp i gimnazjum w 2015 r. i 2016 r. (obie placówki w tej samej gminie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole nauczycielka z 39 letnim stażem pracy, nigdy nie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. Poinformowała pracodawcę, że zamierza skorzystać z sanatorium 3 tygodnie - leczenie uzdrowiskowe w terminie od 01.04.19r.do 21.04.19r. Czy pracodawca może udzielić tej nauczycielce urlopu na te 3 tygodnie i czy ta Pani może przejść na emeryturę z dniem 1.09.2019r. Czy urlop zdrowotny udzielony na te 3 tygodnie nie jest przeszkodą do przejścia na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe