Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy ukończenie pedagogiki specjalnej nadaje nauczycielowi kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w Szkole podstawowej specjalnej z dziećmi z upośledzeniem intelektualnym, czy konieczne jest ukończenie oligofrenopedagogiki?
Kwalifikacje do bycia nauczycielem w szkole specjalnej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie – bez względu na pełnioną przez nauczyciela funkcję - ma wyłącznie osoba, która ukończyła pedagogikę specjalną w zakresie zgodnym z rodzajem niepełnosprawności uczniów. Stąd wniosek, że w opisanym przypadku musi to być oligofrenopedagogika. Mówi o tym jednoznacznie rozporządzenie MEN w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, wskazując jednocześnie, że w przypadku zajęć rewalidacyjnych (usprawniających zaburzone funkcje) organizowanych dla uczniów szkół specjalnych nauczyciel je prowadzący powinien posiadać zarówno wykształcenie zgodne z rodzajem prowadzonych zajęć, jak i kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zgodnej z niepełnosprawnością danego ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o stanowisko w sprawie badań kontrolnych po nieobecności pracownika związanej z urlopem macierzyńskim i następującym bezpośrednio po nim urlopem rodzicielskim. Czy badania kontrolne wykonuje się wyłącznie w przypadku nieprzerwanej choroby trwającej dłużej niż 30 dni i urlopu dla poratowania zdrowia (bez względu na jego długość?) czy po innych "długich" nieobecnościach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony na podstawie mianowania, przebywającej obecnie na urlopie macierzyńskim można zmniejszyć wymiar zatrudnienia z dniem 01.09.2015 z uwagi na zmiany organizacyjne spowodowane niżem demograficznym? Nauczyciel wraca do pracy we wrześniu. Proszę o pilna odpowiedź. Jeżeli tak kiedy powinno być wystosowane pismo w tej kwestii i na jakie przepisy prawne powinnam się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, długoletni pracownik szkoły, od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Ile przysługuje mu urlopu i do kiedy może go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z powierzeniem nauczycielowi stanowiska wicedyrektora powinnam napisać aneks do umowy zawierający nowe składniki uposażenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony jest od 1 lutego 2023 r. Przyniósł po 2 tygodniach pracy dokumenty do zaliczenia pracy w rolnictwie i po akceptacji radcy prawnego dyrektor zalicza powyższy okres do stażu pracy. W maju pracownik przyniósł dokumenty potwierdzające pracę za granicą (przetłumaczone). Czekam na decyzję radcy prawnego zatrudnionego przez organ prowadzący. Uznanie pracy za granicą spowoduje, że będzie miał prawo do wypłaty dodatkowego świadczenia za 25 lat pracy. Dotychczas pracownik był rolnikiem, wyjeżdżał do pracy zagranicę a przed przyjściem do szkoły pracował w markecie i tam raczej nie ubiegał się o zaliczenie dotychczasowych lat pracy. Czy jest określone w przepisach po jakim czasie pracownik może w nowym miejscu wnioskować o zaliczenie pracy z wcześniejszych okresów zatrudnienia? Czy jest przepis mówiący o zaliczeniu lat pracy z wcześniejszych okresów pracy tj. czas między poszczególnymi wnioskami? Dodam, że od 1 czerwca został zatrudniony kolejny pracownik na czas nieobecności za chorego konserwatora i po podpisaniu umowy stwierdził, że gromadzi dokumenty o zaliczenie pracy w rolnictwie, pracy za granicą oraz za czas przebywania na tzw. „kuroniówce”.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe