Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o stanowisko w sprawie badań kontrolnych po nieobecności pracownika związanej z urlopem macierzyńskim i następującym bezpośrednio po nim urlopem rodzicielskim. Czy badania kontrolne wykonuje się wyłącznie w przypadku nieprzerwanej choroby trwającej dłużej niż 30 dni i urlopu dla poratowania zdrowia (bez względu na jego długość?) czy po innych "długich" nieobecnościach?
Zgodnie z art. 229 § 2 kodeksu pracy, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Na podstawie art. 73 ust. 6 Karty Nauczyciela, w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni, nauczyciel podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Nie przeprowadza się natomiast badań kontrolnych z powodu korzystania z urlopów związanych z macierzyństwem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można nakazać nauczycielowi podjęcie studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich)? Czy odmowa podniesienia kwalifikacji może być argumentem przy zwolnieniu z pracy?
- Nauczyciel wystąpił do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie bezpłatnego urlopu z powodu ważnych spraw osobistych w okresie od 7.09.2016r. do 09.09.2016r. i od 12.09.2016r. do 14.09.2016r. Co z dniem 10.09.2016r./ sobota/ i 11.09.2016r. /niedziela/. Jak należy udzielić nauczycielowi urlop bezpłatny tj. za jaki okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany, który przejdzie w stan nieczynny, może zostać zatrudniony (przywrócony do pracy) na inne stanowisko niż to, na które dotychczas był zatrudniony? Chodzi o zmianę z nauczyciela klas specjalnych na nauczyciela wspomagającego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej przebywa na urlopie zdrowotnym od 17 kwietnia 2016 r. r do 17 kwietnia 2017 r. Należy się jej urlop wypoczynkowy. Ile przysługuje jej urlopu wypoczynkowego za wymieniony okres i kiedy po urlopie wypoczynkowym powinna powrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W nawiązaniu do odpowiedzi na pytanie cytat: Czy wychowawcy (nauczyciel) w internacie sosw (mogą pracować w każdą niedzielę z innym dniem wolnym w tygodniu, czy muszą mieć co drugą niedzielę wolną nawet, jeżeli chcą pracować w każda niedzielę? Jest to placówka feryjna.
Zgodnie z § 4.3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17.05.2001 r w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej, nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.
Powyższe warunki muszą być spełnione; nie można ich nie stosować. W razie kontroli PIP, dyrektor będzie musiał udowodnić spełnianie wymogów rozporządzenia.
Precyzując pytanie dotyczyło ono niedzieli poza pracą w nocy. Dyżur nocny jest realizowany przez wychowawcę tylko 1 w tygodniu.Pozostałe dni pracują w dzień, a w niedzielę wychowankowie zjeżdżają do internatu. noce
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe