Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka szkoły podstawowej przebywa na urlopie zdrowotnym od 17 kwietnia 2016 r. r do 17 kwietnia 2017 r. Należy się jej urlop wypoczynkowy. Ile przysługuje jej urlopu wypoczynkowego za wymieniony okres i kiedy po urlopie wypoczynkowym powinna powrócić do pracy?
W placówkach nieferyjnych nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy ustalony zgodnie z planem urlopów. Nie ma podstaw do ustalania w takim przypadku urlopu proporcjonalnego, ponieważ ani Karta Nauczyciela, ani kodeks pracy takiej sytuacji nie przewiduje.
Odnośnie szkół feryjnych, funkcjonuje pogląd, zgodnie z którym nauczyciel, który przebywał na urlopie zdrowotnym w czasie wakacji (jak również w przypadku korzystania z urlopu zdrowotnego w placówce nieferyjnej przez cały rok) nie nabywa prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego. Wówczas, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88, urlop zdrowotny konsumuje urlop wypoczynkowy: "cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli nauczyciel w okresie, w którym powinien być mu udzielony urlop wypoczynkowy, korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego".
W chwili obecnej pogląd ten został poddany w wątpliwość przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (rozstrzygnięcie z 30.06.2016 r. w sprawie C–178/15), jako odpowiedź na pytanie Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Trybunał zwrócił uwagę na gwarancję prawa do urlopu wypoczynkowego. Uznał, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do skorzystania z niego również w późniejszym terminie.
Do tej pory przepisy Karty Nauczyciela nie zostały zamienione w taki sposób, aby rozwiać wątpliwości w tym temacie.
Jeżeli przyjąć tę ostatnią wersję za słuszą, to nauczycielce przysługiwałby uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2016 rok, w wymiarze 6 tygodni (od puli 8 tygodni należy odjąć 2 tygodnie urlopu wykorzystanego podczas ferii zimowych w 2016 roku). Nauczycielka musiałaby więc wrócić do pracy 30 maja 2017 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony np. z powodu organizacji szkoły, to w sytuacji kiedy zakończy się mu 3. umowa (33 miesiące) zatrudnienia, musi zostać zatrudniony na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mała szkoła, bez zastępcy dyrektora. Dyrektor – dwumiesięczne zwolnienie lekarskie.
Czy nauczyciel powołany do zastępowania dyrektora w razie jego nieobecności ma prawo podpisywać dokumenty typu: umowy, projekt arkusza organizacyjnego, PPK? Jakie upoważnienia dyrektor powinien przygotować dla tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który w projekcie arkusza organizacyjnego ma 7 godzin należy wręczyć ograniczenie czy wypowiedzenie z pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem i korzystam ze zniżki godzin o 11 godzin z pensum 18. Realizuję więc 7 obowiązkowych godzin tygodniowo w świetlicy i dodatkowo 2 godziny ponadwymiarowe również w świetlicy. Z jakiego pensum powinnam mieć wypłacane godziny ponadwymiarowe? Z 18 czy z 26 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole (podstawowej przekształconej z gimnazjum) powstała jedna klasa IV. Potrzebuję nauczyciela przyrody, nie chcę go jednak zatrudniać z zewnątrz, mam bowiem nauczyciela z kwalifikacjami do nauczania biologii i geografii. Czy mogę go zatrudnić jako nauczyciela przyrody w jednej klasie na podstawie § 4. 1. ust. 2 lit. b Rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, czy może powinienem wystąpić o zgodę do kuratora? Znam zalecenia ministerialne, jednakże ukończenie kursu kwalifikacyjnego z tego przedmiotu jest obecnie - gdy przedmiot jest całkowicie niszowy - nieosiągalne.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe