Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mała szkoła, bez zastępcy dyrektora. Dyrektor – dwumiesięczne zwolnienie lekarskie. Czy nauczyciel powołany do zastępowania dyrektora w razie jego nieobecności ma prawo podpisywać dokumenty typu: umowy, projekt arkusza organizacyjnego, PPK? Jakie upoważnienia dyrektor powinien przygotować dla tego nauczyciela?
W publicznej szkole, w której nie ma stanowiska wicedyrektora, zastępcę dyrektora wyznacza organ prowadzący na podstawie art. 68 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 spośród nauczycieli zatrudnionych w danej szkole i osoba ta pod nieobecność dyrektora, bez dodatkowego upoważnienia, wykonuje wszystkie kompetencje dyrektora, w tym zadania wymienione w pytaniu w zakresie reprezentowania szkoły na zewnątrz, kierowania nią i wykonywania zadań pracodawcy. Jeśli organ prowadzący nie wyznaczył zastępcy dyrektora publicznej szkoły, to należy zwrócić się do organu prowadzącego o podjęcie takiego działania. Z kolei w niepublicznej szkole o zakresie upoważnienia samodzielnie decyduje dyrektor szkoły, jeśli zagadnienia zakresu zastępstwa nie określa statut danej niepublicznej szkoły – mogą to być wszelkie lub wybrane przez dyrektora kwestie mieszczące się w zakresie kompetencji dyrektora (art. 172 ust. 2 pkt 3 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wyznaczony do zastępowania dyrektora przedszkola w trakcie jego nieobecności ponosi taką samą odpowiedzialność co dyrektor. Nadmieniam iż nauczyciel wykonuje to społecznie. Brak zastępcy dyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwość rozwiązania stosunku pracy z nauczycielką kontraktową oddziału przedszkolnego, która jest w takcie stażu na nauczyciela mianowanego, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w dn. 31.08.2014r. po złożeniu wypowiedzenia rozwiązał umowę o pracę. Podpisał świadectwo pracy. Teraz w piśmie nakazującym zapłatę za ekwiwalent za urlop dopomina się zapłaty wraz z odsetkami. Po sprawdzeniu dokumentów nie stwierdziłam, że należą się jakiekolwiek roszczenia.Czy nie jest to próba wyłudzenia i zastraszenia ? Wg mnie jeżeli były jakieś zastrzeżenia to jest okres w jakim można złożyć o weryfikacje dokumentów, ale nie 3 lata. Proszę o podstawę prawną, która pomoże w rozwiązaniu problemu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień 6 stycznia 2018 był dniem, za który pracownikowi - konserwatorowi należy się inny dzień wolny. Wolny dzień dla pracowników obsługi i administracji 29 stycznia 2018 do wyznaczyłam na 30 marca. W tym czasie od 29 stycznia do 6 kwietnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w tym przypadku powinnam pracownikowi "oddać" ten dzień w innym terminie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe