Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik zatrudniony na stanowisku konserwatora gimnazjum od 20l. Od 1.08.2015 podzielono mu cały etat między gimnazjum (0,60 et.), a szkołą podstawową (0,40 et., 16 g./ tyg., 2 dni w tyg.). Pracownik podpisując umowę w sp kontynuował zwolnienie lekarskie z gimnazjum i przebywał na nim do 18.12.2015 r. potem znowu przebywał na zwolnieniu 6.01.2016 do4.03.2016 r. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w sp i gimnazjum w 2015 r. i 2016 r. (obie placówki w tej samej gminie)?
Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2015 roku należy obliczyć proporcjonalnie do okresów zatrudnienia w poszczególnych wymiarach czasu pracy. W gimnazjum, za okres od stycznia do lipca będzie to 7/12 * 26 dni urlopu = 15,17, po zaokrągleniu 16 dni,
za okres od sierpnia do grudnia wymiar urlopu najpierw trzeba ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu, tj. 26 * 0,6 = 15,6, po zaokrągleniu 16 dni, a następnie proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, tj. 5/12 * 16 = 6,7, po zaokrągleniu 7 dni.
W sumie za 2015 rok pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 23 dni.
W szkole podstawowej pracownikowi przysługuje urlop również w wymiarze proporcjonalnym, zarówno do wymiaru etatu, jak i okresu zatrudnienia.
Zgodnie z art. 1541 § 1 kodeksu pracy, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Natomiast na podstawie § 2, w przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
Wymiar urlopu w 2015 r. ustalić należy więc w następujący sposób:
26 * 0,4 = 10,4, po zaokrągleniu 11 dni.
5/12 * 11 = 4,6, po zaokrągleniu 5 dni.
W roku 2016 w gimnazjum pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 16 dni, a w szkole podstawowej 11 dni.
Na podstawie art. 165. kodeksu pracy, w przypadku, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik odchodzi na emeryturę z dniem 1 kwietnia 2015. Pracuje od 1999 roku (rok w szkole podstawowej- nie istnieje, do dnia dzisiejszego gimnazjum ). Obie placówki były w tym samym budynku, pod innymi numerami NIP. Ze szkoły podstawowej brak świadectwa pracy. Jak wystawić świadectwo pracy? Jedno, czy na obie szkoły oddzielnie i kto ma podpisać z podstawówki jeżeli byłoby oddzielnie? Szkoła podstawowa już nie istnieje w wykazie szkół.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć wymiar etatu nauczyciela prowadzącego zajęcia,które nie odbywają się przez cały rok ? Np.nauczyciel ma 12 godzin rozliczanych wg pensum 18 godz.okres nauki nie jest skrócony tzn. 38 tyg. ,6 godzin w klasach, które mają 4 tygodnie praktyki i 6 godzin w klasach, które zdają maturę cyli okres nauki skrócony o 8 tygodni.Ile stanowią nadgodziny tego nauczyciela, a ile jego uśrednione pensum?
- Nauczycielka rozpoczęła awans na nauczyciela dyplomowanego 1.09.2012 podczas awansu była na L4 od 28.10.2014 póżniej na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim i zakończyła 22.06.2015 (urlopy te i L4 były ciągłe) następnie skorzystała 23-26.06.2015 z opieki nad chorym dzieckiem. W całości jest to 242 dni. Staż powinna zakończyć 31.05.2015, ale ten staż uległ przedłużeniu. Bardzo proszę o wyliczenie daty kiedy ten staż się zakończył? Czy opiekę nad chorym dzieckiem też wliczamy do przedłużenia stażu?
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam kurs kwalifikacyjny z zakresu oliogofrenopedagogiki i kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą. Od czterech lat jestem wicedyrektorem w zespole szkół. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora w zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe