Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący placówki oświatowe w naszej gminie obniżył od 1 września dodatek funkcyjny i motywacyjny dyrektorom o 50%. Dowiedzieliśmy się o tym podpisując przelew płac nauczycieli. Wcześniej nikt nie rozmawiał z nami o takich posunięciach. Nie przedstawiono nam wymiarów uposażeń i dodatków od 1 września, nie podpisywaliśmy żadnych dokumentów. Jak wygląda to prawnie? Wiemy, że powinniśmy otrzymać trzymiesięczne wypowiedzenie warunków umowy dotyczących dodatku funkcyjnego. Czy obniżenie dodatku motywacyjnego o 50% nie powinno być oparte argumentami. Mamy wyróżniające oceny pracy na stanowisku dyrektora, nie otrzymaliśmy żadnej nagany ani uwagi negatywnej dotyczącej naszej pracy. Jak wygląda sytuacja odwoławcza od takiej decyzji?
Jeżeli dodatek motywacyjny został przyznany do dnia 31 sierpnia 2017 r., od dnia 1 września 2017 r. organ prowadzący mógł go przyznać dyrektorom w niższej wysokości nie stosując wypowiedzenia, ani uprzedzenia i bez podawania uzasadnienia, ponieważ dodatek ten ma charakter uznaniowy. Jeśli natomiast dodatek motywacyjny został przyznany na czas nieokreślony lub na czas określony, który jeszcze nie upłynął, organ prowadzący nie jest uprawniony do jego jednostronnego obniżenia, ponieważ nie jest do tego upoważniony ustawowo w przepisach art. 30 KN, zaś zapłaty różnicy między dodatkiem przyznanym i wypłaconym można dochodzić w trybie powództwa o zapłatę przed sądem pracy. Wyjątkowo, gdyby nie upłynął jeszcze termin obowiązywania ostatnio przyznanego dodatku, a jednocześnie zmianie uległa górna granica dodatku motywacyjnego w regulaminie wynagradzania, a w konsekwencji organ przyznał dodatek w niższej kwocie, dyrektorzy musieliby najpierw otrzymać 3-miesięczne wypowiedzenie (analogicznie art. 42 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę w następującej sprawie: pracownik obsługi dostarczył do szkoły dokumenty, które nie jestem pewna do końca czy są wystarczające, aby na ich podstawie doliczyć mu lata pracy. Są to następujące dokumenty: zaświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (ZUS Rp-9) o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym ojca, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały w danej miejscowości w której było gospodarstwo, zeznania dwóch świadków ZUS-Rp-8, wraz z zaświadczeniami tych osób o zameldowaniu w danej gminie, oraz zaświadczenie z urzędu Miejskiego o tym, że ojciec pracownika był właścicielem owego gospodarstwa. Chodzi o prace w latach 14.05.1971r. - 24.04.1975r. Pracownik urodzony 14.05.1955r. Czy te dokumenty są wystarczające, żeby zaliczyć mu ten okres pracy w gospodarstwie do lat pracy tzw. stażowego? Chodzi tu głownie o ustalenie daty wypłacenia nagrody jubileuszowe, bo w przypadku uznania tych lat przyspieszyło by to przyznanie owej nagrody.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z jaką datą dyrektor powinien przenieść nauczyciela w stan nieczynny (stan nieczynny od 1 września 2012 r.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- 1. Czy nauczyciel, któremu powierzono funkcję dyrektora z konkursu powinien dostarczyć informacji o niekaralności z KRK? 2. Czy nauczycielowi należy się zapłata za stałe nadgodziny, przypadające do wypracowania w dniu wolnym od pracy, np. 01.11.17? 3. Ile wynosi etat nauczyciela specjalisty zatrudnionego w przedszkolu ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Główna księgowa zostaje przeniesiona do innej placówki z dniem 1 kwietnia 2022 r. na mocy porozumienia między pracodawcami samorządowymi. Pytanie dotyczy okresowej oceny pracownika samorządowego. Ostatnia ocena została dokonana i jest aktualna do 1 grudnia 2021 r. Głowna księgowa przebywała na zwolnieniu lekarskim od 18 października 2021 r. do 25 marca 2022 r. W między czasie zmienił się dyrektor (od 1 września 2021 r.). Czy dyrektor ma obowiązek dokonać aktualnej oceny pracownika samorządowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe