Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący chce połączyć zajęcia (muzyka,plastyka, technika) w klasach III i IV- czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może uczyć tych przedmiotów w takim połączeniu, czy musi to prowadzić nauczyciel sztuki?
Zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określnia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, zajęcia w klasach IV - VI szkoły podstawowej mogą prowadzić jedynie nauczyciele, ktorzy mają kwalifkacje do ich prowadzenia.
Jedynie w klasach I - III mogą uczyć nauczyciele, którzy ukończyli studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym .
Jeżeli zatem zajęcia mają się odbywać w klasach łączonych na poziomie III i IV klasy (co nie jest wskazane ze względu na różnicę w treściach), nauczyciele prowadzący te zajęcia muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracuje na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela, ale w międzyczasie uzyskałam pełne przygotowanie do pracy jako nauczyciel. Dyrektor zaproponował mi pracę na 1/2 etatu jako pomoc nauczyciela i 14/18 jako nauczyciel stażysta w celu odbycia stażu. Proszę o pomoc czy dodatek za staż pracy (obecnie 13 lat) powinien być naliczany do jednej i drugiej umowy (zaznaczam, że jest to jedna placówka).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Jak obliczyć ile kosztuje godzina pracy logopedy - stopień awansu nauczyciel kontraktowy, nauczyciela z zerówki - mianowany, nauczyciela nauczania zintegrowanego - mianowany. Dziękuję!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły ma prawo wymagać od nauczycieli i pracowników szkoły obowiązkowego uczestnictwa w studniówce organizowanej przez rodziców uczniów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel który ukończył studia na kierunku fizyka w zakresie "dydaktyka i popularyzacja fizyki" może pracować w liceum ? Czy musi posiadać dodatkowe przygotowanie pedagogiczne? Ukończył te studia 30 lat temu, kiedy nie było oddzielnego przygotowania pedagogicznego, ale moim zdaniem dydaktyka była i powinna być nadal czymś, co zastępowało przygotowanie pedagogiczne. 2. Czy dobrze rozumiem § 28 w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli napisane jest, że nauczyciele zachowują nabyte kwalifikacje. Jeśli mam nauczyciela angielskiego, który ukończył arabistykę i kursy z języka angielskiego, uzyskał dyplomowanie i jest zatrudniony od kilku lat na umowę przez mianowanie. jak rozumiem ma kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (angielskiego).
- Witam! Sąd przywrócił nauczycielkę do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy. W ostatniej umowie została zatrudniona na stanowisku nauczyciela. 28 lutego 2011 r. zaproponowałem jej 7 godzin języka niemieckiego i resztę uzupełnia zastępstwami. Tygodniowy wymiar nie przekracza pensum 18 godzin. Warunki płacy są bez zmian. Nauczycielka odmówiła, twierdząc że wcześniej uczyła niemieckiego i chce mieć 18 godzin niemieckiego. Ja nie mogę zaproponować jej takiego rozwiązania.Przecież była zatrudniona na stanowisku nauczyciela, w umowie nie ma mowy jakiego przedmiotu.
Czy może w ten sposób realizować pensum?
Pozdrawiam!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe