Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od pierwszego września jeden z nauczycieli został dyrektorem szkoły. Na jego miejsce został zatrudniony w zastępstwie inny nauczyciel. Jego umowa o pracę jest na czas określony, do końca sierpnia. Jak należy z takim nauczycielem sporządzać umowy na kolejne lata?
Na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z nauczycielem nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Zatrudnienie nauczyciela na podstawie powyższego przepisu może być powtarzane wielokrotnie (nie ma tu zastosowania przepis kodeksu pracy mówiący o trzeciej umowie na czas określony, która staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony).
Opisaną sytuację należy rozpatrzyć pod kątem nieobecności zastępowanego nauczyciela. Jeżeli został on dyrektorem w innej szkole i udzielono mu z tego powodu urlopu bezpłatnego, to zasadne jest zatrudnienie w zastępstwie. W przypadku, gdy nauczyciel został dyrektorem we własnej szkole, trudno mówić o jego nieobecności (nadal jest czynnym nauczycielem, tyle że na innym stanowisku). Zasadnym się zatem wydaje zatrudnienie nowego nauczyciela na czas nieokreślony (o ile istnieją ku temu warunki).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie jest pensum nauczyciel prowadzącego indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze?
- W jakim przypadku będzie przysługiwać nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu? Pracownik został zatrudniony na zastępstwo. W momencie zatrudnienia obliczono, że przepracował 25 lat i 2 miesiące. W przestawionych przez niego dokumentach nie ma żadnych informacji o wypłaceniu nagrody jubileuszowej. Czy w takim przypadku należy wypłacić nagrodę jubileuszowa w momencie zatrudnienia, czy dopiero po 5 latach tj. za 30 lat pracy (zgodnie z regulaminem wynagradzania).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli pracownik od 1 września jest na urlopie rodzicielskim, to z jaką datą podpisuję z tym pracownikiem angaż?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Burmistrz w ramach oszczędności nakazał dyrektorowi zwolnić wszystkich pracowników zatrudnionych na czas określony. Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas określony ( to jest jego druga umowa o pracę)skoro do emerytury brakuje mu 1rok i 5 miesięcy. Nadmieniam,iż pracownik ten nie pracuje na zastępstwie.
- Czy można zatrudnić nauczyciela emeryta na umowę zlecenie? Nauczyciel zatrudniony w szkole często bywa na zwolnieniach lekarskich, jako jedyny w szkole może nauczać danego przedmiotu. W sytuacji kiedy byłby na zwolnieniu nauczyciel emeryt przychodziłby doraźnie na zastępstwo. Tylko czy umowa zlecenie jest dopuszczalna jako forma zatrudnienia nauczyciela emeryta w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe