Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli pracownik od 1 września jest na urlopie rodzicielskim, to z jaką datą podpisuję z tym pracownikiem angaż?
Nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby dyrektor szkoły zawarł z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim umowę o pracę. Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa pracy, strony mogą swobodnie kształtować swoje prawa i obowiązki, byleby nie były one sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Nawiązanie nowego stosunku pracy lub jego przedłużenie nie wymaga obecności pracownika na stanowisku pracy. Podpisanie jakiejkolwiek umowy, również umowy o pracę, jest niczym innym jak wyrażeniem przez obie strony woli w kwestii podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia.
Wobec powyższego umowę o prace, która ma obowiązywać przykładowo od 1 września, można podpisać przed tym dniem, zaznaczając, że terminem rozpoczęcia świadczenia pracy będzie 1 września, lub nawet w tym dniu.
Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z art. 29 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) elementem koniecznym każdej umowy o pracę jest określenie terminu rozpoczęcia jej wykonywania.
Z kolei art. 26 Kodeksu pracy stanowi, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeśli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.
Artykuł 29 par. 2 Kodeksu pracy mówi o tym, że umowę o pracę zawiera się na piśmie. Natomiast, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy może oznaczać jej zawarcie na czas nieokreślony, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z zawarciem dorozumianej umowy o pracę.
Jeżeli pracodawca wyraża chęć zawarcia umowy z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim, powinien zaprosić ją do siebie w celu zawarcia umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy po zakończeniu całorocznego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi dodatkowo przysługuje urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły powinien uzyskać od organu prowadzącego zakres kompetencji dotyczący podejmowania decyzji w sprawie remontów i inwestycji w szkole? W jakim zakresie i do jakich kwot?
- Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego za 2018 r.(urlop macierzyński i rodzicielski) 19.05.2019 r. od 20.05.2019 r. chce uzyskać urlop na poratowanie zdrowia. Proszę o obliczenie jak długo powinien trwać urlop zdrowotny, aby nauczyciel mógł rozpocząć pracę 01.09.2020 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe